Covid-19 Sivil Toplumdan

Mülteciler pandemide temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor

STGM'den Ezgi Karataş, SGDD-ASAM Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak ile pandemi günlerinde mültecilerin yaşadığı sorunları konuştu.

Koronavirüs krizi tüm dünyayı, her yaştan ve her sosyo-ekonomik düzeyden insanı etkilerken, salgından en fazla etkilenen gruplardan olan mültecileri ve pandemide neler yaşadıklarını Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak ile konuştuk. 

Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının açıklandığı 11 Mart’tan önce temel gündemlerden biri Türkiye-Yunanistan sınırında sıkışıp kalan mültecilerdi. Yine salgının ilk haftasında da oldukça fazla sayıda mülteci kalabalık biçimde sınır kapısında idi. İbrahim Vurgun Kavlak söyleşide sınırdan gözlemlerini aktarırken, Kavlak, ilk günlerde sınırda salgının “karşıya geçme” motivasyonundan kaynaklı yoğun gündem olmadığını ancak sınırın boşaltılması sonrasında salgının mülteciler arasında daha fazla konuşulduğunu söyledi.

Koronavirüs salgını nedeniyle sınırların kapandığı, ekonomilerin durma noktasına geldiği bir dönemde 3,5 milyonu aşkın Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye’de göçmenlerin ciddi zorluklarla karşılaştığını aktaran Kavlak, emek sürecinde düşük ücretlere çalışan mültecilerin işsizlikle boğuştuğunu ve ekonomik sıkıntılardan kaynaklı temel ihtiyaçlarını da karşılamadığını anlattı.

Haber: STGM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: