Dünyadan

Afganistan ile İran arasında göçmen krizi: Onlarca işçi boğuldu

Afganistan Dışişleri Bakanlığı, Herat bölgesinden İran’a geçmek isteyen en az 70 göçmen işçinin İran sınır muhafızlarınca darp edilerek nehre atılması ve onlarcasının boğulmasıyla ilgili soruşturma yürüttüğünü açıkladı.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı, İran sınır muhafızlarının Herat bölgesinde en az 70 Afgan göçmen işçiyi darp ederek Hari Nehri’ne atması ve onlarcasının boğulmasına yol açmasıyla ilgili soruşturma yürütüldüğünü açıkladı.

Afgan yetkililerin nehre atılan göçmenlerin bulunması için çalışma başlattığı, ilk belirlemelere göre en az 70 göçmenin dövülerek Hari Nehri’ne atıldığının tespit edildiği bildirildi.

Herat’taki İran konsolosluğu ise iddiayı yalanladı ve İran sınır muhafızlarının herhangi bir Afgan vatandaşını gözaltına almadığını açıkladı.

soL’un Reuters’a dayanarak aktardığına göre sınırdaki Hari Nehri’ni geçerek İran’a çalışmak üzere geçmek isteyen Afgan göçmen işçilerden bazıları nehirde boğularak yaşamını yitirdi.

Herat Bölge Hastanesi yöneticisi Arif Celali “Şimdiye kadar hastaneye 5 ceset getirildi, 4’ünün boğularak öldüğü açık” dedi.

Reuters’a konuşan Afgan göçmen işçilerden Nur Muhammed, Herat’ın Gülran ilçesinden iş aramak için İran’a geçmek istedikleri sırada İran sınır muhafızlarınca yakalanan 57 göçmen işçi arasında olduğunu belirterek “İşkence edildikten sonra İranlı askerler hepimizi Hari Nehri’ne attılar” dedi.

Bir başka göçmen işçi Şir Ağa ise nehre atılan 57 kişiden en az 23’ünün boğulduğunu söyledi.

Ağa “İranlı askerler kendimizi suya atmazsak bizi vuracaklarını söylediler” diye konuştu.

Olayın İran ile Afganistan arasında bir diplomatik krizi tetikleyebileceği belirtiliyor.

Öte yandan her gün yaklaşık 2 bin Afgan göçmen işçinin İran’da çalışmak üzere sınırı geçtiği ve bu işçilerin birçoğunun da Covid-19’a yakalandığı belirtiliyor.

Dünün verilerine göre Afganistan’ın Herat eyaletinde koronavirüsten 541 yeni vaka ve 13 ölüm bildirildi. Herat’taki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Refik Şirzat sözkonusu vakaların çoğunluğunun İran’dan dönen Afgan göçmenler olduğunu açıkladı.

Afgan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu Rapor Yayınladı

Afgan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu (IHRC)Hari sınır nehrinde Afgan göçmen işçilerin boğulması hakkında rapor yayınladı.

Rapora göre, “Yerel yetkililer ve kurtarıcılar ile yapılan görüşülmüş ve 1 Mayıs 2020’de  İran güvenlik güçleri, İran’a girmek isteyen iş arayan bir grup Afgan göçmeni, Herat eyaletindeki Golran ilçesinin Kariz Elias bölgesinde gözaltına alındı. İran güvenlik güçleri, Afgan işçileri Dayak ve işkenceden sonra Hari Nehri’ni geçmeye zorlanırlar, yüzme bilmeyen birçok işçi boğularak can veriyor”.

Afgan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu (IHRC), “Böylesine acımasız, şok edici ve felaket bir davranıştan derinden üzüntü duyduğunu ve hayatta acili ailere başsağlığı diledi.

Bu nedenle Komisyon, Hükümeti, özellikle Dışişleri Bakanlığı, İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ni kapsamlı bir soruşturma yürütmek üzere Afganistan Hükümeti, İran Hükümeti ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nden ortak bir heyet oluşturmaya çağırdı.

Raporda ayrıca, “Tam da bu konuda failler tespit edilirken, zararın telafi edilmesi ve adaletin uygulanması, bu tür felaket ve insan hakları ihlallerinin devam etmesini ve tekrarlanmasını önler” idedeleri yer aldı.

Komisyon, boğulan ve sağ kalanların sayısı konusunda soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Güvenlik ve ekonomik sorunlar nedeniyle yıllar önce ülkelerini bırakıp İran’a göç eden Afganlar düşük ücretle zor işlerde çalışarak hayat mücadelesi veriyor. Başkent Tahran’ın güneydoğusundaki Pakdeşt ilçesinde lime tuğla ocağında çalışan Afgan göçmenler, günde ortalama 13 saat çalışarak 45 bin tümen (yaklaşık 13 dolar) kazanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: