Avrupadan Covid-19

Adalardan taşınan mültecilere anakarada ırkçı engellemeler

Yunanistan adalarındaki kamplardan ana karaya taşınmaları başlanan mültecilere karşı birçok yerde ırkçı gösteriler düzenlendi, kentlere girişleri engellendi.

Haber: Çağdaş Kaplan

ATİNA – Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) talebi ile Yunanistan İltica ve Göç Bakanlığı koordinesinde, bin 500 mültecinin Yunanistan adalarındaki kapasitelerinin kat be kat üstünde nüfusa sahip kamplardan ana karaya taşınması planlamasının ilk adımı olarak dün atılmıştı.
Bu kapsamda dün Lesvos (Midilli) Adası’nda tutulan ve Covid-19 salgını riskli grupta bulunan 400’e yakın mülteci gemilerle ana karadaki yapılara taşınmaya başlandı.

Fakat mülteciler gittikleri ya da gönderilme ihtimali bulunduğu yerlerde ırkçı gösterilerle karşılaştı.
Lesvos Adası’ndaki Moria kampından dün gemilerle ana karaya taşınan mülteciler ardından otobüslerle Selanik bölgesindeki Arnisa, Panagitsa, Edessa belediyelerinde Uluslararası Göç Örgütü tarafından kendileri için ayarlanan otellere nakledilmek üzere yola çıktı. Gazeteci Antonis Repenas’ın aktardığına göre mülteciler, bu kentlerdeki mülteci karşıtı ırkçı gösteriler ve engellemeler nedeniyle geceyi otobüslerde geçirmek zorunda kaldı.

Nefret Söylemi İçeren Sloganlar Atıldı

Öte yandan Kilkis’te daha önce mülteci kampı olarak kullanılan bir otelin yeniden faaliyete sokulması sonrası yerel halk tarafından mülteci karşıtı bir protesto düzenlendi. Irkçı protestoyu düzenleyenlerin otelin kapatılması için belediyeye başvurduğu ve belediyenin de bunu oylamaya sunacağı belirtildi.

Girit’in Souda limanında da ırkçılar mültecilerin adaya nakledilme olasılığına karşı gösteri düzenledi. Yaklaşık 600 kişi Yunanistan ve Makedonya bayrakları ile limana toplandı. Covid-19 salgını nedeniyle ülkede toplu gösterilerin yasak olmasına rağmen yapılan mülteci karşıtı eylemde sık sık nefret söylemi içeren sloganlar atıldı.

Fotoğraf: Antonis Repenas

Sosyal Mesafe İmkansız

Covid-19 salgını sırasında ülkede en savunmasız alanlar kapasitelerinin kat be kat üstünde nüfusa sahip olan mülteci kamplarıydı. Hükümetin bazı kısıtlayıcı önlemler almakla yetindiği kamplarda, on binlerce mülteci süreci hala hijyen ürünlerine ve temiz içme suyuna yeterli bir şekilde ulaşamıyor. Kamplarda kapasitenin üstünde mülteci tutulduğu için ise sosyal mesafeyi uygulamak imkansız.

200 Vaka Tespit Edilmişti

Göç ve İltica Bakanı N. Mitratakis’in açıklamasına göre mültecilerin tutulduğu yapılarda 200 virüs vakası tespit edildi. Atina’daki Ritsona ve Malakasa kampları ile Porto Cheli’de 470 mültecinin tutulduğu otel en çok virüs vakası tespit edilen kamplar oldu. Öte yandan Moria, Sakız Adası’ndaki (Chios) VIAL ve Samos’taki mülteci kamplarında tutulan sığınmacılar Corona virüsü sürecinde birçok kez hükümetin mültecilerin sağlığını hiçe sayan tutumuna tepki göstermek için protestolar düzenlemişti.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: