Covid-19

Edirne sonrası Kayseri’ye dönen 3 Afgan aile sokakta kalıyor

Yunanistan sınırındaki bekleyişlerinin ardından karantinaya alınan mülteciler karantina sonrasında yaşadıkları şehirlere dönen mültecileri yeni zorluklar bekliyor. Ev bulamayan ya da ev için parası olmayan mülteciler sokaklarda yaşıyor. Mülteciler vatandaş olmadıkları için sosyal yardımlardan da faydalanamıyor.

Hükümetin, Avrupa’ya gitmek isteyen mültecileri engel olmayacağını açıklamasının ardından Türkiye’nin pek çok ilinden olduğu gibi, Kayseri’de yaşayan mülteciler de umutlarının peşinden sınıra gitti. Kayseri’den gidenler arasında Afganistan’dan gelen mültecilerin sayısı fazla idi. Bir ay boyunca sınırda kurdukları çadırlarda kalan tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının ardından 9 ildeki geri gönderme merkezlerine gönderilerek, karantinaya alındı. Karantinadan sonra başlarının çaresine bakması istenen mülteciler yaşadıkları illere geri gönderildi. Ancak mültecilerin yaşadıkları sorunları bitmedi. Evlerini kapatan, eşyalarını satan mülteciler, herhangi bir çözüm üretilmeden sokaklara terk edildi.

Valiliğe Giderek Destek İstediler

Yaklaşık 8 ay önce Kâbil şehrinden gelen ve Kayseri’nin Sahabiye Mahallesi’nde yaşamaya başlayan mülteci aileler, 1 buçuk aydan bu yana bekledikleri sınırdan tekrar Kayseri’ye gönderildi. Döndüklerinde eski düzenlerini bulamayan aileler Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ile görüşmek için Valilik önünde bir araya geldi. Ancak aileler valilikten destek bulamadı.

‘2 Gecedir Parkta Yatıyoruz’

Kayseri Anadolu Haber‘e konuşan Afgan mültecilerden 20 yaşındaki Halil Hüseynî, “Benim ailem 8 kişi. Biz Türkiye’ye 8 ay önce Kâbil’den geldik. 6 ay Kayseri’de kaldık. Sahabiye Mahallesi’nde evimiz vardı. Ben fabrikada çalışıyordum. Sınırlar açılınca her şeyimizi aldık ve sınıra gittik. Orada 1 ay 15 gün kaldık. Çadırlarda kaldık, Kızılay’ın verdiği bisküvi ve sudan başka yiyeceğimiz yoktu. Ama koronavirüsten sonra bizi yine Kayseri’ye gönderdiler. Şimdi döndük, evimiz, yiyeceğimiz, eşyamız yok. Bir iki gün tanıdıkların evinde kaldık, 2 gecedir de parkta yatıyoruz. Burada 3 aile var. Biri 12, diğeri 7 kişi. Onlar da bizim gibi sınırdan döndüler. Şimdi işimiz de yok, Afganlara kimse de yardım etmiyor. Yardım istiyoruz.” diye konuştu.

‘Sınırdan Geri Gönderilerin Bazıları Farklı İllerde’

Kayseri Anadolu Haber’e açıklamada bulunan Afgan Mülteciler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Zakira Hekmat ise, derneklerine sınırdan dönen 80 ailenin başvuruda bulunduğunu söyledi.

Hekmat, “Bu aileler sınır kapısına gittiler, sonradan koronavirüs salgınından dolayı geri gönderme merkezlerine gönderildiler. Orada yaklaşık 2 hafta kalan göçmenler ve sığınmacılar daha sonra kampın olduğu İl Göç İdaresi merkezleri tarafından daha önce yaşadıkları şehirlere gönderildiler. Ancak bu esnada bazı yanlışlıklar olmuş. Örneğin aile sınıra gitmeden önce Eskişehir’de yaşıyormuş ama Kayseri’ye gönderilmiş. Bize bu şekilde birkaç başvuru vardı. Bu 80 aile bize başvurduğunda kendilerini Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne yardım için gönderdik. Bazı aileler parktaydı, ev bulamıyordu. Yanlışlıkla Kayseri’ye gönderilen aileler için de Birleşmiş Milletler’e başvuru yapıp yol ücreti ayarladık ve tekrar önceki şehirlerine gönderdik” diye konuştu

“Mülteciler Yardımlardan Faydalanamıyor’

Koronavirüs salgınının özellikle çalışma izni olmayan düzensiz göçmenleri daha çok etkilediğini vurgulayan Hekmat, “Türk devletine teşekkür ediyoruz ama mültecileri de unutmamak lazım. Bu salgın sürecinde hepimiz aynı gemideyiz, diğer insanların da çoğu işten çıkarılmış ama mültecilerin yüzde 95’i işten çıkarıldı. Onların çalışma izinleri yok, resmi haklarından faydalanamıyor. İşten çıkarma olunca da, çalışma izni olmadığından dolayı ilk onlar çıkartılıyor. TC vatandaşları sosyal yardımlaşma yardımlarından faydalanabiliyor ama bir mülteci, sığınmacı yada göçmen başvuru yaptığında TC vatandaşı olmadığı için faydalanamıyor. Tüm haklardan haksız bırakılmışız.” ifadelerini kullandı.

‘Salgından Dolayı Ev Bulamıyorlar’

Kayseri’de faaliyet gösteren başka bir mülteci derneği Afganistan Gönüllü Eğitim Sosyal ve Dayanışma Derneği Derneğin Mülteciler Komitesi Başkanı Necip Najibi de mültecilerin geri dönüşte yaşadıkları sorunlara dair “Salgından dolayı özellikle ev konusunda çok sıkıntı yaşıyorlar. Ev için parası olmayanlar zaten bulamıyor, ya tanıdıklarının yanına sığınıyorlar ya da parklarda yatıyorlar. Parası olanlara da çoğunlukla ev vermiyorlar. Mesela başvuruda bulunan ailelerden biri, döndüğünde eski kaldığı ev boş olduğu için tekrar kiralamak istemiş ama ev sahibi koronavirüsten dolayı evi vermemiş.” değerlendirmesinde bulundu.

‘STK’ların Yardımları Yetmiyor’

Kayseri’de Valilik ve Büyükşehir Belediyesi gibi kurumların sorunu çözebileceğini belirten Najibi, “Özellikle İHH bize çok yardımcı oluyor. Ama bu iaşe yardımıyla sınırlı kalıyor. İaşe dışında eşya ve ev sıkıntıları var göçmenlerin. İHH’ya başvuru yapan başka milletlerden göçmenler de var. Hepsine yetişemiyor. Biz, başka dernek ve vakıflara da ulaşmaya çalışıyoruz. Bizim sistemimizde 500 Afgan aile kayıtlı, 1 aydan bu yana çeşitli dernek ve kuruluşlar aracılığıyla ancak 200’üne iaşe paketi ulaştırabildik.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: