Covid-19 Dünyadan Emek

Mülteci-göçmen işçiler tehlikede

Dünyada insani kriz yaşanırken göçmen işçiler hayatta kalmakta zorlanıyor. İran'a geçmek isteyen göçmen işçilerin nehre atılarak boğulduğu ortaya çıktı. Singapur'da ise bir günde Covid-19'a yakalanan 657 kişiden 626'sının göçmen işçiler olduğu belirlendi. Hindistan'da göçmen işçilerin eylemleri devam ediyor.

İran’da Mülteci İşçiler Nehre Atıldı

Dünyanın dört bir yanında göçmen işçilerle ilgili endişe veren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Afganistan, İran’ı 70 mülteci işçiyi Herat bölgesinden sınırı geçmeye çalıştığı için darp etmekle ve nehre atarak boğulmalarına neden olmakla suçladı.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı, İran sınır muhafızlarının Herat bölgesinde en az 70 Afgan mülteci işçiyi darp ederek Hari Nehri’ne attığını ve onlarcasının boğulmasına yol açtığını belirterek konuyla ilgili soruşturma yürütüldüğünü açıkladı.

İran Yalanladı

Afgan yetkililerin nehre atılan göçmenlerin bulunması için çalışma başlattığı, ilk belirlemelere göre en az 70 mülteci işçinin dövülerek Hari Nehri’ne atıldığının tespit edildiği bildirildi. Herat’taki İran Başkonsolosluğu ise iddiayı yalanlayarak, İran sınır muhafızlarının herhangi bir Afgan vatandaşını gözaltına almadığını ileri sürdü.

Ancak söz konusu yalanlama Herat Bölge Hastanesi yöneticileri tarafından da kabul görmedi. Hastane yöneticisi doktor Arif Celali, “Şimdiye kadar hastaneye beş ceset getirildi, dördünün boğularak öldüğü açık” dedi.

İşçiler Reuters’a Konuştu

Reuters’a konuşan Afgan mülteci işçilerden Nur Muhammed, Herat’ın Gülran ilçesinden iş aramak için İran’a geçmek istedikleri sırada İran sınır muhafızlarınca yakalanan mülteci işçiler arasında olduğunu belirterek “İşkence edildikten sonra İranlı askerler hepimizi Hari Nehri’ne attılar” dedi. Şir Ağa isimli bir başka mülteci işçi ise nehre atılanların çoğunun öldüğünü söyledi. Ağa “İranlı askerler kendimizi suya atmazsak bizi vuracaklarını söylediler” dedi.

Afganistan’dan yeni hayat umuduyla neredeyse her gün İran’a düzensiz yollarla girmeye çalışan mülteciler bulunuyor. Yerel kaynaklar, her gün yaklaşık 2 bin Afgan mülteci işçinin İran’da çalışmak üzere sınırı geçtiği ve bu işçilerin birçoğunun da Covid-19’a yakalandığını belirtti.

Singapur’da Vaka

Singapur’da kötü yaşam koşulları altında hayatta kalmaya çalışan yüzlerce göçmen işçinin Covid-19’a yakalandığı açıklandı. Bakanlık verilerine göre, son bir günde açıklanan 657 yeni Covid-19 vakasından 626’sının yurtlarda kalan göçmen işçiler olduğu ortaya çıktı. Ülkede Covid-19 vaka sayısı 18 bin 205’e yükselirken ölüm sayısı 18’e çıktı.

Hindistan’da Eylemler Devam Ediyor

Hindistan’da koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle Gucerat eyaletinde mahsur kalan ve evlerine dönmek isteyen mülteci işçiler protesto eylemi düzenledi.

Hint basınındaki haberlere göre, 25 Mart’ta başlayan sokağa çıkma yasağından bu yana eyaletin Surat kentindeki mülteci işçiler 4’üncü kez gösteri yaptı.

Şehirde bir araya gelen binlerce mülteci işçi, yetkililerden memleketlerine dönebilmeleri için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep etti.

Emniyet mensupları, işçilere göz yaşartıcı gaz ve ”lathi jopu” (Hindistan polisince kullanılan, bambudan yapılan uzun cop) ile müdahale etti. 120 işçi gözaltına alındı.

Kaynaklar: BirGün – TRT

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: