Covid-19 Sivil Toplumdan

‘Salgın sürecinde mültecilere geçici vatandaşlık verilsin’

Mülteci hakları alanında çalışan sivil toplum örgütleri ile mülteci hakları savunucuları yayınladıkları ortak imza metni ile Portekiz örneğini hatırlatarak salgın süresince mültecilere geçici vatandaşlık hakkı verilmesini istedi. İmza metninde kalıcı statü için mültecilik hakkının tanınması gerektiği de vurgulandı.

Adalet Zemini, Deri Tekstil ve Kundura İşçileri Derneği, Halklar Arası Dayanışma Köprüsü Derneği, Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır platformu, İzmir Müzisyenler Derneği, Mülteci Medyası Derneği ve çok sayıda mülteci hakları savunucusu, pandemi döneminde mültecilerin yaşadıkları sorunlarla ilgili çözüm önerileri içeren imza metni yayınladı.

Koronavirüs salgınınındaki problemlere karşı mültecilerle birlikte mücadele verildiğinin belirtildiği açıklamada “Türk Tabipleri Birliği verilerine göre Türkiye’de 3 bine yakın Suriyeli doktor çalışıyor. Ayrıca Irak ve Afganistan başta olmak üzere 1000’e yakın diğer ülkelerden gelen doktor var. 2 göçmen doktor, virüsle mücadele sırasında hayatını kaybetti” denildi.

‘Salgın Yaşam Koşullarını Daha Da Kötüleştirdi’

Salgının ekonomik sonuçlarının hem Türkiyeli işçileri, yoksulları hem de göçmenleri vurduğunun ifade edildiği açıklamada “Türkiye’de insanlar, işyerleri kapandığı, işe gidemedikleri için işsiz kalıyorlar. Göçmenler de aynı şekilde işsiz kalıyor. Son olarak Adana’da polis kurşunu ile ölen Ali Hemdan, çalışmak zorunda olan göçmen işçilerden biriydi. Göçmen işçilerin hemen tamamı kayıtsız çalıştırılmaktadır. Şimdi bu çalışanların en az yarısı işsiz. Göçmenlere, yıllardır herhangi bir statü verilmiyor. Tüm temel haklardan yoksun bir şekilde, çok zor koşullarda hayatlarını devam ettiriyorlar. Göçmenlerin yaşam koşulları, salgınla beraber, daha da kötüleşti” denildi.

‘Portekiz’in Uygulaması Örnek Alınmalı’

Mültecilerin statüsüz olduğu için yardımlardan yararlanamadığının da dile getirildiği açıklama şöyle sürdürüldü “Sağlık imkânlarından bile yararlanamıyorlar, çünkü birçoğu kayıtlı olduğu illin dışında iş bulmuşlar ve orada çalışıyorlar. Salgın döneminde Portekiz hükümeti bütün dünyaya örnek olacak bir karar aldı. Tüm göçmenlere “geçici vatandaşlık hakkı” verdi. Böylece Portekiz’deki göçmenler, her türlü sağlık hakkından ve devlet yardımından faydalanabilir hale geldi. Bizleri böyle bir uygulamayı, hükümetten talep ediyoruz: Tüm göçmenlere salgın süresince geçici vatandaşlık hakkı verilsin. Böylece tedavi olma kısıtlamaları kaldırılmış olsun, devlet yardımlarından yararlanabilsinler, en azından salgın döneminde sınır dışı edilme korkusu olmaksızın yaşayabilsinler”.

Kalıcı Çözüm Mültecilik Statüsü

Açıklamada, kalıcı çözüm için tüm mültecilere statü verilmesi gerektiği talebi de dile getirilirken “Tüm göçmenlere yasal bir şekilde çalışabilecekleri, korkmadan yaşayabilecekleri olanakları sağlayan, mültecilik hakkı tanınmalıdır. Salgının hepimizi korku içinde yaşamaya sevk ettiği bu günlerde, dayanışmak, göçmenlere insanca yaşama hakkı vermekle mümkün” denildi.

Açıklama metni ve tüm imzacı listesi için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: