Avrupadan

Almanya’da mülteciler hükümete “gizlilik ihlali”nden dava açtı

Almanya’da göçmenlik dairesinin mültecilerin telefonlarına erişmesine izin veren bir yasa, Suriye, Afganistan ve Kamerun’dan gelen üç mülteci tarafından “hak ihlali” olarak değerlendirilerek dava edildi.

Bir grup mülteci Salı günü yaptığı açıklamada, cep telefonlarındaki kişisel verilerine erişim izni veren yasa için Alman hükümetine dava açtıklarını duyurdu.

DW’de yer alan habere göre dava, Alman devletinin mültecilerin insan haklarını ihlal ettiğini savunan Berlin merkezli Sivil Haklar Derneği (GFF) tarafından açıldı.

German Funke medya grubu gazetelerinden çıkan habere göre, GFF avukatları, davaların Suriye, Afganistan ve Kamerun’dan üç mülteci adına Hannover, Berlin ve Stuttgart şehirlerinde açıldığını belirtti.

İltica sahtekarlığını önlemek için 2017 yılında yürürlüğe konan yasaya göre, yetkililerin yasal olarak geçerli kimlik belgelerine sahip olmayan sığınmacıların telefonlarını incelemesine izin verilmekte.

GFF avukatı Lea Beckmann, “BAMF (Almanya Göç ve Mülteciler Bakanlığı), kişisel verilere erişirken uyması gereken anayasal kuralları göz ardı ediyor.” dedi.

Beckmann, göçmenlik bürosunun mültecilerin telefonlarındaki verilerine, kişilerine, telefon numaralarına, fotoğraflarına, kullandığı uygulamalara, web sitesi adreslerine ve e-posta adreslerine erişmek için özel bir analiz yazılımı kullandığını belirtti.

GFF, telefonlardan elde edilen bilgilerin göçmenlik bürosunun “mültecilerin kullanıcı davranışları hakkında kapsamlı sonuçlar çıkarmasına” izin verdiğini söyledi.

Bir BAMF sözcüsü bakanlığın mobil verilerin kontrol edilmesinin bir ihlal olduğunu kabul ettiğini, ancak her davanın katı kurallarla belirlendiğini dile getirdi.

Sözcü, “Cep telefonu genellikle Almanya’ya pasaport veya kimlik belgesi olmadan giren kişilerin kimliğini ve uyruklarını öğrenmeyi sağlayan tek veya çok önemli bir kaynaktır.” dedi.

Çeviri: Avrupa Forumu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: