Avrupadan Geçişler

Frontex Türkiye’den yeni mülteci akını bekliyor

AB Sınır Koruma Ajansı Frontex'in, Türkiye'de koronavirüs önlemlerinin kaldırılmasından sonra Avrupa'ya yeni bir sığınmacı akını beklediği bildirildi.

Alman medyasında çıkan bir habere göre, Avrupa Birliği (AB) Sınır Koruma ajansı Frontex, Türkiye’de koronavirüs önlemlerinin kaldırılmasının ardından Avrupa’ya yeni bir mülteci akını bekliyor.

Yayımladığı habere Frontex’in kurum içi raporunu kaynak gösteren Die Welt gazetesi, söz konusu belgenin 5 Mayıs tarihli olduğunu bildirdi.

Die Welt, raporda, Türkiye’nin İstanbul, İzmir ve Çanakkale illerindeki koronavirüs kısıtlamalarını hafiflettiği takdirde mültecilerin Yunanistan sınıra doğru hareket edebileceğini belirtti.

Rapora göre, bu nedenle Yunanistan’ın diğer bölgelerinden Meriç Nehri civarına takviye olarak 262 polis memuru gönderildi.

Türkiye’nin Mültecileri Durdurmama Kararı

Türkiye’de resmi rakamlara göre 3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere, yaklaşık 4 milyon mülteci bulunuyor. Geçtiğimiz şubat ayında Türkiye, İdlib saldırısının hemen ardından, AB’nin 2016’daki mutabakat kapsamında verdiği maddi yardım sözünü tutmamasını da gerekçe göstererek mültecilerin serbestçe Avrupa’ya geçişine izin verme kararı almıştı.

Ankara’nın bu kararının ardından binlerce mülteci Türkiye-Yunanistan sınırına akın ederek Avrupa’ya geçmeye çalışmış, bunun üzerine Ankara’ya giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen AB’nin en üst düzey yöneticilerinin ise Türkiye ile yeni bir mülteci anlaşması arayışında olduğu iddia edilmişti.

Kaynak: DW Türkçe

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: