Geçişler

‘Piyon haline gelen mülteciler’

The Guardian muhabirleri Katy Fallon ve Ans Boersma’nın bugün yayınlanan haberinde Türkiye hükümetinin yaptığı açıklamalardan sonra Yunanistan sınırına giden ve sınır bölgesindeki bir süre bekleyişin ardından pandemi gerekçesiyle geri gönderme merkezlerine gönderilen binlerce mültecinin yaşadıkları ele alınıyor. Jurnal Türkiye ekibi haberi Türkçe'ye çevirdi.

Mart ayı başında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’ya “kapıyı açacağını” söyledikten sonra binlerce mülteci Türkiye’deki Pazarkule sınır kapısının gölgesinde toplandı.

Bu hareket, 28 Şubat’ta İdlib’de 33 Türk askerinin öldürülmesine bir tepki olarak ve kuzey Suriye’deki askeri operasyonunu desteklemek için AB ve NATO’ya baskı uygulamak üzere tasarlandı.

İstanbul’dan Pazarkule’ye birçoğuTürk makamları tarafından organize edilen otobüsler kaldırıldı. İnsanlar kiraladıkları evleriden vazgeçtiler ve geriye kalan eşyalarını sattılar.

Daraa’daki bir tarla hastanesinde rejimin zulmünü belgeleyen 45 yaşındaki Suriyeli bir hemşire olan Rima, sahip olduğu şeyi topladı, kiralık evinden ayrıldı ve Pazarkule’ye ulaşmak için 500 Türk Lirası ödedi. Kız kardeşinin siyasi bir mülteci olduğu İsviçre’ye ve Avrupa’ya bir yol bulmayı umuyordu.

Ancak geldiğinde, kapalı olan sınırların hızla Türk hükümeti tarafından daha büyük bir oyunun parçası olduğunu anlamına geldiğini fark etti; “Kullanıldığımızı anladım.” diyor Rima.

Yunan kuvvetleri, geçmeye çalışan insanları püskürtmek için göz yaşartıcı gaz ve ses bombaları kullandı. Türkiye bu dönemde 150.000 kişinin kara ve deniz sınırlarını aştığını iddia ederken, Yunanistan ise resmi rakamların 3.500’den az olduğunu belirtiyor .

Sonraki haftalarda Rima ve Pazarkule’de kalan binler, koronavirüs salgını Avrupa’yı yayılmaya başlamasıyla bir kabustan diğerine geçti. 26 Mart gecesi, Türk kuvvetleri, derme çatma göçmen kampında yaşayanların çadırlarını yaktı, otobüslere binmeye zorladı ve onları ülkede binlerce kilometre uzakta bulunan karantina kamplarına götürdü.

Lighthouse Report, Rima ve diğer 29 kişiyi Pazarkule’den seyahatlerini takip etti: tanık oldukları olayları telefon uygulamaları, canlı yayınlar ve sosyal medya güncellemeleri aracılığıyla izledi ve doğruladı.

Soruşturma, karantina kamplarından ayrıldıktan sonra bazı mülteciler İzmir sokaklarında yaşamak zorunda kaldı. Bazıları, çocuklar da dahil olmak üzere Ankara’da bir gözlem tesisine alındı. Bazı Suriyeliler, Suriye’nin kuzeyindeki “güvenli bölgelere” sınır dışı edilmekle tehdit edildiler. Bu insanlar Türkiye’nin AB üzerindeki kozundan geriye kalanlar. Onların hikayeleri, Mart ayında Avrupa sınırında riske atılan ve çok fazla kaybedenlerden sadece birkaçının hikayesi.

Türkiye’nin batısındaki İzmir otobüs terminalinde yaşayan Suriyeli mülteciler, 14 Nisan 2020. Fotoğraf: Emre Tazegul / Depo Fotoğraflar

Rima, kaldığı çadırının yanmasını izledikten sonra Malatya’daki bir karantina kampına götürüldü. Türkiye’nin doğu tarafındaki sınırdan 1.000 km’den daha fazla yolu otobüsle götürülen yaklaşık 2.300 kişiden biri olduğunu tahmin ediyor. Gitmekten başka seçenekleri yoktu, diyor ki: “(Türk kuvvetleri) bizi silahlarla tehdit etti.”

Rima, Malatya’da minimumda yiyecek tedariki ve tıbbi bakım olduğunu söylüyor. Burada kalanlar Sonunda 16 Nisan’da karantinadan çıkarıldılar ve Türkiye’nin kuzeydoğusunda bulunan Trabzon iline bırakıldılar. Daha sonra seyahat için parası olmayan Rima da dahil olmak üzere, 50 kişilik bir grup daha sonra yerel yetkililer tarafından alındı ​​ve 800 km uzaklıktaki Ankara’da bir gözetleme tesisine alındı.

Paylaştığı videolar, tesise gelirken çığlık atan kadınları ve ağlayan çocukları gösteriyor. Rima, herkesin tekrar gözlem alınacaklarını fark ettiklerinde otobüsten inmeyi reddettiğini söylüyor.

“Bize tutuklu ve suçlu gibi davrandılar” diyor. Bazı kişilerin telefonlarını el koyulmasına rağmen telefonunu saklamayı başardı. “Bu hapishanede insanların neler çektiğini bildirebilir ve belgeleyebilirim.” dedi. Paylaştığı fotoğraflar bebekleri ve ranzalarda oturan çocukları gösteriyor. Şartları protesto etmek için açlık grevine başladılar ve Rima, bebekler için mama sütü olmadığını söyledi.

Rima odasının kilitlenmiş kapısından “Sınırların açık olduğunu bize bildiren başkanınız, başkanınız! Bizi terk etmeye teşvik ettiniz, Yunan kapısını zorlamamızı ve baskısız açılmayacağını söylüyordunuz,” diye bağırdı.

Beş gün sonra serbest bırakıldılar. Rima, bir kirasını ödemediği için Konya’da kiraladığı evi kaybetmişti.

Rima, önceki medya faaliyetleri nedeniyle Suriye’ye geri dönemiyor. Ayrıca Türkiye’nin kuzey Suriye’de kurduğu “güvenli bölgelere” doğru sürüleceğinden endişe ediyor. Bu bölgelerin yakın gelecekte rejimin elinde olacağından korkuyor. “Erdoğan’ın Türkiye devletinden gördüklerimizden sonra Suriye’de güvenli bölgeler oluşturma vaatlerine neden güveneyim ki?” diye soruyor.

HDP  Milletvekili ve Türkiye İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Guardian’a Pazarkule’deki mültecilerin siyasi piyon olarak kullanıldığını söyledi.

Göçmenler 29 Şubat 2020 Türkiye Pazarkule sınır kapısında toplandı. Fotoğraf: Hüseyin Aldemir / Reuters

Binlerce insan siyasi bir koz ya da şantaj malzemesi olarak sınıra gönderildi” diyor. Gergerlioğlu, Pazarkule’deki bazı olaylara İnsan Hakları Komisyonu üyesi olarak tanıklık etti. Mültecilere sınırları açma tehdidinin “batının Aşil topuğu” olduğunu söyledi.

Erdoğan, pragmatist bir politikacı, dedi. “Ölen, yaralanan, perişan olan, eşyalarını kaybedenler, Erdoğan için sadece bir zayiat. Yine böyle bir oyun düzenleyebilir. ”

41 yaşındaki İbrahim Pazarkule’de şansını deneyen bir başka Suriyeli. Lazkiye’nin dışındaki kırsal alanlarda duvarları boyamak için kullanılıyordu ve 2016’da isyancılara tıbbi ekipman teslim etmekle suçlandıktan sonra hapsedildi.

Erdoğan’ın duyurusu İbrahim’e kendisi hapishanedeyken Almanya’ya giden karısına katılabileceğini umuyordu.

İbrahim’in eşyaları, altı kişilik bir çete tarafından Pazarkule yakınında soyuldu. Başarısız bir sınır geçme girişiminden sonra Pazarkule kurulan derme çatma kampa gittiler. “Sessizliğe düştük ve burada başka bir eziyet türü başladı” diyor.

Karantina ilan edildiğinde, bir otobüse binmeye zorlandı. “Karantina döneminin bitiminden sonra geri döneceğimiz konusunda bize yalan söyledikten sonra hayallerimizden vazgeçip otobüse binmemiz için coplarla zorladılar” dedi. Daha sonra Edirne’de eski bir üniversite yurduna götürüldü ve burada telefonunu teslim etmek zorunda kaldı.

Bu derme çatma karantina tesisinde yemek çok azdı. Bu yemeklere “tadımlık dedik,” diyor. Karantinadaki insanların sınır dışı edilmekle tehdit edildiklerini ve koşulları protesto ettiklerinde ise  Türk makamları tarafından dövüldüklerini söylüyor. “Bir arkadaşım hala elinde yaralanmalardan dolayı acı çekiyor.”

İbrahim, Avrupa sınırını geçme girişimi için yaklaşık1.700 dolar harcadığını ve neredeyse tüm finansmanını tükettiğini söyledi.

Pazarkule’de bulunan mülteciler, karantinadan sonra dahi, kendilerini siyasi oyunların ortasında buldular. Nisan ayının başında Yunan medyasında doğrulanmamış bazı hikayeler ortaya çıktı ve bu söylentiler Türkiye’nin Kovid-19 testi pozitif göçmenleri Avrupa’ya göndermeyi planladığını gösteriyor.  Yunan Kathimerini gazetesinde böyle bir hikaye başlığa taşınıyor: “Türkiye, Yetkililer, Kovid enfekte göçmenleri Yunanistan’a geçmeye zorluyor” diyor.

Benzer haberler Yunan medya yayınlarında ERT, Mega TV, Ethnos ve Proto Thema’da da yer aldı. Proto Thema, Hamah eyaletinden bir mülteci olan Muhammed’in videosundan bir ekran görüntüsü kullandı. Bu, koronavirüslü mültecilerin sınırda toplandıkları iddialarını desteklemek için bağlamsız olarak sunuldu. Ancak Mohammad’nın videosu, birlikte olduğu herkesin karantinadan yeni çıktığını ve koronavirüs taşımadığını açıklayan bir alt yazıya sahipti. Tam adının kullanılmasını istemeyen Muhammed, virüs kapmadığını belirti.

Pazarkule sınır kapısında Avrupa’ya ulaşmaya çalışan ve başarısız olanlar için geleceğin ne olacağı belli değil. Rima şimdi evsiz ve Ankara’da arkadaşlarında kalıyor. Orada bir hayat kurmak için yeterli para kazanamayacağından ve kuzey Suriye’ye sınır dışı edileceğinden korkuyor. “Gelecek, korunma ya da umut yok” diyor.

İbrahim için İstanbul’da arkadaşlarıyla birlikte kalıyor, şimdiye kadar pek çok Suriyeli mültecinin reddedildiği Pazarkule, onlar için barış ve güvenliği temsil ediyor. “Onurlu bir yaşam arayışımızdaki girişimlerden biri bu şekilde durduruldu” diyor. “Benim için Pazarkule’nin hikayesi bu.”

Guardian, Pazarkule’nin boşaltılması, kamplar ve Kovid-19 yanıtı hakkındaki ayrıntıları açıklığa kavuşturmak için Türkiye Sağlık Bakanlığı temsilcileriyle temasa geçti, ancak cevap alamadı.

  • Haberde bazı isimlerin kimliklerini korumak için değiştirildiği belirtiliyor.

Kaynak: Jurnal Türkiye

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: