Güncel Sivil Toplumdan

TEİS: Suriyeli mültecilerin reçeteleri için istenen onay sorunu çözülsün

TEİS, Suriyeli mültecilerin kağıt reçetelerinin başhekim ve sağık müdürlüğünün onay işlemlerinin mağduriyet yarattığı dile getirilirken İçişleri Bakanlığı'na çözüm çağrısı yapıldı.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye’de sayısı 4 milyona yaklaşan Geçici Koruma Yönetmeliği kapsamındaki Suriyeli mültecilerin kağıt reçetelerinin karşılanabilmesi için 2019 Kasım ayından itibaren başhekim ve sağlık müdürünün onayı isteniyor. Mülteciler, kâğıt reçetelerin onay işlemleri için hastalar hastane çıkışı bir de Sağlık Müdürlüğüne gitmek zorunda kalıyor.

‘Hem Hastalar Hem Eczacılar Mağdur’

Uygulama ile açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, kağıt reçetelerin onay zorunluluğunun hem hastalar hem de eczacılar ciddi mağduriyetler doğurduğunu dile getirdi.

İçişleri Bakanlığına Çağrı

İçişleri Bakanlığına çağrı yapılan açıklamada “Yaşadığımız pandemi süreci itibariyle eczacılarımızın yaşadığı durumu en iyi siz biliyorsunuz. Onay zorunluluğunun oluşturduğu mağduriyetin düzeltilmesi için gerekeni yapmanızı umuyoruz. TEİS olarak, hekim tarafından düzenlenmiş ve hak sahibine teslim edilmiş kağıt reçetelerde kesinti yapılmaması için Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nü bu konuda acilen düzenleme yapmaya davet ediyoruz” denildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: