Avrupadan

İtalya mülteci kurtarma gemileri Alan Kurdi ve Aita Mari’ye el koydu

İtalya mülteci kurtarma gemileri Alan Kurdi ile Aita Mari’ye 'teknik eksiklikler' gerekçesiyle çalışmalarını durdururken mültecileri denizden kurtaran yardım kuruluşları, İtalyan makamlarını operasyonlarına müdahale etmekle ve insan yaşamını riske atmakla suçladı

Reuters’ın haberine göre, İtalyan sahil güvenlik görevlileri Palermo limanında iki yardım kurtarma botunu “teknik ve operasyonel” usulsüzlük nedeniyle el koydu. Gemiyi işletenler ise İtalya’nın denizde hayat kurtaran gemilerin operasyonlarının engellenmesi için bahane ürettiğini söyledi. Alman bayraklı Alan Kurdi ve İspanyol bayraklı Aita Mari’ye el konulması, koronavirüs salgını sırasında İtalya’ya ulaşan mülteci sayısının artmasının üzerine gerçekleşti.

Geçen ay Libya sahilinden 150 mülteci alan ve onları İtalya’ya getiren Alan Kurdi gemisine Salı günü, Sicilya’ya 34 mülteci getiren Aita Mari’ye ise Çarşamba günü el konuldu. Sahil güvenlik yetkilileri yaptıkları açıklamada, bayrak ülkelerinin gemi güvenliği kurallarına uyumluluktan sorumlu olduklarını ve bu nedenle bu ülkelerin müdahale etmeleri gerekeceğini söyledi.

Mültecileri denizden kurtaran yardım kuruluşları, İtalyan makamlarını operasyonlarına müdahale etmekle ve insan yaşamını riske atmakla suçladı. İtalya, sivil toplum kuruluşları tarafından işletilen bu gemilerin, mültecileri tehlikeli göç rotasını kullanmaya teşvik ederek sorunu daha da kötüleştirdiğini iddia etti.

‘Kurtarma Çabalarımızı Durdurmak İçin Tacizdir’

See-Eye Sözcüsü Julian Pahlke, İtalya makamlarının iddialarının tuhaf olduğunu dile getirerek “Gemimizi gözaltına almak, kurtarma çabalarımızı yavaş yavaş durdurmak için tacizdir. Alan Kurdi tersaneden yeni ayrıldı ve tamamen elden geçirildi. Bu ablukanın tek amacı, bizi denizde kurtarma faaliyetlerimizi aktif olarak durdurmaktır.”

‘İtalya’nın Bu Davranışı Sorumsuzca’

See-Eye Vakfı Başkanı Gorden Isler ise “İtalya makamları mürettebatın ve kurtarılanların güvenliği konusunda endişe duyması garip görünüyor. Kurtarılanların güvenliği konusudna gerçekten edişe duyuyorlarsa daha önce Alan Kurdi Gemisi’nin 12 gün boyunca engellemezlerdi. Birkaç hafta önce Alan Kurdi’ye benzer bir şekilde bir nakliye ticaret gemisi Lampedusa’da engellendi çünkü 78 kişiyi kurtardı. İtalya sahil güvenlik görevlileri Mayıs ayında planlanan misyonumuzu engelliyor. Bu sorumsuzluktur” dedi.

Kaynak: Diplomatik Gözlem ve See-Eye

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: