Haberler

2 Mayıs – 8 Mayıs Dünya Mülteci Gündemi

2 Mayıs - 8 Mayıs tarihleri arasında Dünya genelinde mültecilerle ilgili öne çıkan haberleri derledik

UNICEF: 2019’da 19 Milyon Çocuk Yerinden Edildi

Foto: UNICEF

BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, doğal afetler ile iç savaş ve çatışma koşulları nedeniyle kendi ülkelerinde yurtlarından göçmek zorunda kalanların durumunu elen alan “Yurdunda Kayıp” başlıklı bir rapor yayımladı. Rapora göre dünyada 2019’da 46 milyon kişinin yaşadığı ülkede yerinden edildiğini, bunların 19 milyonunun çocuk olduğunu bildirdi. Yerinden edilmiş çocukların şiddet, istismar, insan kaçakçılığı, çocuk işçiliği, çocuk yaşta evlilik ve ailelerinden koparılma gibi tehlikelerle karşı karşıya kaldığı raporda ifade edildi.[1]

Önce Darp Ettiler Sonra Nehre Attılar

İran sınır muhafızları iddiaya göre Herat bölgesinde en az 70 Afgan göçmen işçiyi önce darp ettiler daha sonra göçmen işçileri Hari Nehri’ne atarak onlarcasının ölümüne neden oldular.

Reuters’a konuşan Afgan göçmen işçilerden Nur Muhammed, Herat’ın Gülran ilçesinden iş aramak için İran’a geçmek istedikleri sırada İran sınır muhafızlarınca yakalanan 57 göçmen işçi arasında olduğunu belirterek “İşkence edildikten sonra İranlı askerler hepimizi Hari Nehri’ne attılar” dedi. Bir başka göçmen işçi Şir Ağa ise ‘nehre atılan 57 kişiden en az 23’ünün boğulduğunu ve İranlı askerlerin kendilerini suya atmazlarsa vuracaklarını’ söyledi.

Afgan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu (IHRC)Hari sınır nehrinde Afgan göçmen işçilerin boğulması hakkında rapor yayınladı. Raporda “1 Mayıs 2020’de  İran güvenlik güçleri, İran’a girmek isteyen iş arayan bir grup Afgan göçmeni, Herat eyaletindeki Golran ilçesinin Kariz Elias bölgesinde gözaltına alındı. İran güvenlik güçleri, Afgan işçileri Dayak ve işkenceden sonra Hari Nehri’ni geçmeye zorlanırlar, yüzme bilmeyen birçok işçi boğularak can verdi” ifadesinde bulunuldu.[2]

Şans Değil Haklarını Verin!

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, Yunan adalarındaki sığınmacı sayısında 2019’un Ocak ayından bu yana ilk kez düşüş gözlendi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Yunanistan Temsilcisi Philippe Leclerc, Şubat ayında adalarda yaklaşık 42 bin sığınmacının bulunduğunu, bu rakamın Nisan ayı itibarıyla ise 38 bin 200’e düştüğünü söyledi.

BMMYK yetkilisi, bu düşüşe karşın adalardaki mülteci kamplarının hala kapasitelerinin çok üzerinde bir doluluk oranına sahip olduğuna dikkat çekiyor. Kamplarda insanlık dışı koşulların hüküm sürdüğünü ifade eden Leclerc, Atina’ya adalardaki kampları tahliye ederek, göçmenleri bir an önce anakaraya transfer etme çağrısında bulundu. Leclerc, bu göçmenlere hayatlarını kazanmaları, eğitim alabilmeleri ve topluma entegre olabilmeleri için bir şans verilmesi gerektiğini vurguladı.

Ancak bu gelişmelere  karşın mültecilerin yaşadıkları sıkıntılar azalmıyor. Anakaraya transfer edilen göçmenler yerli halk tarafından çoğunlukla kabul görmüyor. Pazartesi günü Yunanistan’ın kuzeyindeki yaklaşık 2 bin 500 nüfuslu Pella köyüne nakledilen 60 sığınmacı, köy halkının itirazı üzerine kaldıkları otelden alınarak, Selanik yakınlarında başka bir otele yerleştirilmek zorunda kalmıştı.

Adalardan Taşınan Mültecilere Anakarada Irkçı Engellemeler

Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) talebi ile Yunanistan İltica ve Göç Bakanlığı koordinesinde, bin 500 mültecinin Yunanistan adalarındaki kapasitelerinin kat be kat üstünde nüfusa sahip kamplardan ana karaya taşınması planlamasının ilk adımı olarak atılmıştı.

Bu kapsamda  Lesvos (Midilli) Adası’nda tutulan ve Covid-19 salgını riskli grupta bulunan 400’e yakın mülteci gemilerle ana karadaki yapılara taşınmaya başlandı. Fakat mülteciler gittikleri ya da gönderilme ihtimali bulunduğu yerlerde ırkçı gösterilerle karşılaştı.

Ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüs (Covid-19) salgınının toplumsal etkilerine ilişkin konuştu. Guterres, yabancı düşmanlığının ve Yahudi karşıtı komplo teorilerinin arttığını belirterek, Müslümanlara karşı saldırıların yaşandığına dikkat çekti. Guterres, mülteci ve göçmenlere yönelik kötü muamelenin salgınla birlikte artış gösterdiğini söyledi.

Göç ve İltica Bakanı N. Mitratakis’in açıklamasına göre mültecilerin tutulduğu yapılarda 200 virüs vakası tespit edildi. Atina’daki Ritsona ve Malakasa kampları ile Porto Cheli’de 470 mültecinin tutulduğu otel en çok virüs vakası tespit edilen kamplar oldu. Öte yandan Moria, Sakız Adası’ndaki (Chios) VIAL ve Samos’taki mülteci kamplarında tutulan sığınmacılar Corona virüsü sürecinde birçok kez hükümetin mültecilerin sağlığını hiçe sayan tutumuna tepki göstermek için protestolar düzenlemişti.[3]

‘Pandemi Dünyada Mülteci Sorunun Derinleşmesini Hızlandırabilir’

Küresel koronavirüs salgınının göçmen krizi üzerinde olası etkilerine dikkat çeken İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Elif Şahin, “Dünya genelinde sınır kapılarındaki göçmenlere kamp ve karantina merkezlerine gönderildikten sonra sağlık hizmetleri sağlanması konusunda öncelikte bulunulmaması, mülteci ve göçmenlerin ‘ötekileştirilmesi’ algısını güçlü bir şekilde pekiştirebilir. Bu durum da ev sahibi olacak ülke içerisinde göçmen ve mültecilere karşı korku ve kaygının yaygınlaşmasını muhtemel kılıyor” ifadelerini kullandı.

Dünyada salgın sonrası göçmenlere yönelik ‘nefret söylemi ve yabancılaştırma’ tutumunun kemikleşebileceğini belirten Elif Şahin, “COVID-19 ile mücadele için sağlık ve sosyal hizmetlerin yetersizliği konusunda ‘dışlanma ve ötekileştirmeyi’ çağrıştırabilecek uygulamaların, sınır kapılarında bekleyen göçmenlere karşı önyargı ve kalıp düşünceleri pekiştirerek uyumsuzluk sorununu arttırması ve yaşanan insani krizi derinleştirmesi olası görünüyor” diye konuştu.

Frontex Türkiye’den Yeni Mülteci Akını Bekliyor

Uluslararası Af Örgütü, Yunanistan’da sığınmacılar ve göçmenlerin otomatik olarak gözaltına alınmasını öngören düzenlemenin uluslararası yasalara aykırı olacağını bildirdi. Tasarının kabulü durumunda itirazları reddedilen ve iade sürecine başlanan sığınmacıların otomatik olarak gözaltına alınabileceği ve adalardaki açık kampların da kapalı alanlara çevrilebileceği vurgulandı. Haberini okumak için tıklayınız

Mülteci-göçmen işçiler tehlikede

Dünyada insani kriz yaşanırken göçmen işçiler hayatta kalmakta zorlanıyor. İran’a geçmek isteyen göçmen işçilerin nehre atılarak boğulduğu ortaya çıktı. Singapur’da ise bir günde Covid-19’a yakalanan 657 kişiden 626’sının göçmen işçiler olduğu belirlendi. Hindistan’da göçmen işçilerin eylemleri devam ediyor. Haberini okumak için tıklayınız


[1] https://data.unicef.org/resources/lost-at-home-risks-faced-by-internally-displaced-children/

[2] https://sol.org.tr/haber/afganistan-ile-iran-arasinda-gocmen-krizi-onlarca-isci-boguldu-3400

[3] https://multecimedyasi.org/2020/05/05/adalardan-tasinan-multecilere-anakarada-irkci-engellemeler/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: