Haberler

CHP’li vekil: Aralarında mültecilerin de olduğu 9 milyon destek alamadı

Meclise soru önergesi veren CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, aralarında mülteci işçilerin de bulunduğu kayıt dışı çalıştırılırken işsiz kalan 9 milyon işçinin ekmek parasına bile zor yeten günlük 39.24 liralık nakit destekten de mahrum kaldığını dile getirdi.

Konunun araştırılması için TBMM’ye soru önergesi ve araştırma önergesi veren Demirtaş, bu geniş yoksul kitlenin açlığa terk edilmemesi çağrısı yaptı. Demirtaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yanıtlanmasını istediği önergesinde, kayıt dışı istihdamın; işçilerin hiçbir şekilde kayıtlarda gösterilmemesi, çalıştıkları sürenin sadece bir kısmının kayıtlarda gösterilmesi, prime esas kazançlarının eksik gösterilmesi ile hem çalışma sürelerinin hem de prime esas kazançlarının eksik gösterilmesi şeklinde 4 farklı yöntemle uygulandığını söyledi.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, AKP’nin 18 yıldır uyguladığı politikaların kayıt dışı istihdamı engellemede yetersiz kaldığına, kayıt dışı istihdamın son dönemde yüzde 36 gibi çok büyük oranlara çıktığına işaret eden Demirtaş, “Son 3 yılın AB ilerleme raporlarında da, kayıt dışı istihdamla ilgili olarak Türkiye’nin ilerleme kaydedemediği tespit edilmiştir. Ocak 2020 itibarıyla, ülkemizde her 3 çalışandan 1’i yani yaklaşık 9 milyon işçi kayıt dışı çalışmaktadır” bilgisini paylaştı.

Kayıt dışı çalıştırılan işçilerin işten çıkartıldıklarında işsizlik sigortası ve kısa çalışma ödeneği gibi haklardan yararlanamadıklarını, salgın döneminde işini kaybeden milyonlarca kayıtsız işçinin adeta yokluğun içine düştüğünü belirten Demirtaş, “Bakanlık olarak salgın sonrası ortaya çıkan ekonomik kriz nedeniyle mağdur olan ve çalışma yaşamının en korumasız ve güvencesiz kesimi olan kayıt dışı çalışanların mağduriyetlerini ivedilikle gidermek için bir çalışma yapıyor musunuz? Milyonlarca işçinin mağduriyetini gidermek için ne gibi önlemler alacaksınız?” diye sordu.

Kayıt Dışı Çalıştırılanlar: Sığınmacı ve Göçmen İşçiler

Ünal Demirtaş, önergesinde toplumun dezavantajlı kesimini oluşturan kayıt dışı çalışanların eğitim seviyesi düşük ve mesleki eğitimi olmayan, çocuk ve genç, kadın ve geçici koruma kapsamında olan sığınmacı ve göçmen işçiler olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Oysa bu işçiler, kamunun koruma mekanizmalarına en fazla ihtiyaç duyan işçilerdir. Kayıt dışı istihdamın en yoğun olduğu sektörlerde ciddi bir denetimsizlik ve kuralsızlık egemendir. Bu işçiler Anayasanın ve İş Kanunun kendilerine tanıdığı hiçbir haktan yararlanamamakta ve kanunlarla korunamamaktadırlar. Özellikle tarım ve orman, tekstil ve mobilya gibi sektörlerde kayıt dışı çalışanlar Anayasaya aykırı olarak asgari ücretin altında, günde 12-14 saat, hafta tatilleri, ulusal bayram ve genel tatiller dahil izinsiz, iş güvencesiz, tazminatsız, sigortasız çalıştırılmaktadır. Emeklilik hakkından mahrum bırakılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: