Özel Haber Covid-19

Sokağa çıkabildikleri 4 saatte kağıt topladılar

İzmir’de yaşayan 2 Suriyeli mülteci çocuk sokağa çıkma iznini ‘fırsata çevirerek’ çekçekleri ile kağıt toplamaya çıktı.

Dünyayı etkisi altına alan ve yüzbinlerce insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler hükümet tarafından  ‘normale dönüş’ kapsamında gevşetilmeye başlandı.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı gruplar için koyulan sokağa çıkma yasağı da belirli gün ve saatler için kaldırıldı. Geçtiğimiz pazar günü 65 yaş üstü vatandaşlar için 4 saatlik sokağa çıkmasına izin verilirken bugün de 0-14 yaş için izin verildi. 14 yaş altındakiler 40 gün sonra dışarı çıktı

Ebeveynleri eşliğinde park ve bahçelere giden çocuklar, güneşli havanın ve parkların tadını çıkardı. Aynı saatlerde Çeşme’de çocuklar denize girdi. Sokağa çıkma yasağının kalkması ile İzmir Kemeraltı da hareketlendi. Kentte yaşayan pek çok aile çocukları ile birlikte alışverişe çıktı.

Sokağa çıkanlar arasında salgından en ağır etkilenen kesim Suriyeli mülteci çocuklar da bulunuyordu. Biri 13 diğeri 14 yaşındaki iki Suriyeli mülteci çocuk sokağa çıkma iznini geri dönüştürebilir katı atık toplamak için kullandı.

‘Umarım Yasaklar Daha Da Uzamaz’

Konuştuğumuz çocuk işçilerden Halepli Hüso (14), amca oğlu Abdullah ile birlikte uzun süreden sonra ilk kez çalışmaya çıktılarını söyledi. Yasak boyunca bir kaç kez kağıt toplamak için çıktıklarını dile getiren Hüso “Polis ceza keseriz deyince biz de korktuk. Bir daha çıkmadık” dedi.

Tekstil işçisi babasının salgın sürecinde çalışmadığını söyleyen Hüso “Evde şu anda çakışan kimse yok. Ev sahibi evden çıkın diyor. Cuma günü yine çıkacağız. Umarım yasaklar daha da uzamaz çünkü çalışmaya mecburuz. Kızılay kartı da alamadık” dedi.

*Çocukların güvenliği açısından fotoğrafı flulaştırdık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: