Geçişler

Bulgaristan mültecileri geri itti, Türkiye GGM’ye gönderdi

Bulgaristan tarafından hukuksuz bir şekilde geri gönderilen mülteciler sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine götürüldü.

Türkiye hükümeti’nin Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere engel olmayacağının açıklamasının ardından Bulgaristan’a giden 20 mülteci, uluslararası mülteci mevzuatında yer alan iltica hakları yok sayılarak geri gönderildi.

Kırklareli kırsalında jandarma devriyesi ile karşılaşan Afganistan ve Pakistanlı 20 mülteci durdurularak gözaltına alındı. Mülteciler jandarmadaki ifadelerinde Bulgaristan’da da polis tarafından gözaltına alındıklarını, eşyalarının alınarak darp edildiklerini ve Türkiye sınırına geri gönderildiklerini belirtti.

Mülteciler, işlemlerinin ardından Göç İdaresi Genel Müdürlüğü çalışanlarına ‘teslim edildi’. Haklarında sınır dışı kararı verilen mülteciler Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi’nde zorla tutulmaya alındı.

DHA’nın geçtiği haberde mültecilerin yeniden sınırı geçmek için o bölgede bulunduğu ve yoksa Türkiye’de yaşadıkları illere mi döndüğünün bilgisi verilmedi. Mültecilerin Türkiye’de uluslararası koruma başvurusu olup olmadığı da öğrenilmedi.

Pandemi kapsamında kapatılan sınırlar açıldıktan sonra mültecilerin sınır dışı edilmesi bekleniyor.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: