Özel Haber Covid-19 Geçişler

Avrupa’nın imdadına COVID-19 yetişti: Mülteci geçişleri azaldı

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını mülteci geçişlerini etkiledi. Nisan ayında mülteci geçişlerinde keskin bir şekilde düşüş yaşandı. 2009'dan bu yana en düşük geçiş gerçekleşti. Yine binlerce mültecinin geçiş yapması engellenerek iltica hakkı engellendi.

Nisan ayında, düzensiz yollarla Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecilerin sayısı azaldı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) verilerine göre Avrupa Birliği ülkelerine bin 301 mülteci ulaşabildi.

Geçişlerin 671’i Tunus ve Libya güzergahı üzerinden İtalya’ya, 542’si Fas üzerinden İspanya’ya, 64’ü ise Türkiye’ye üzerinden yaşandı. Çok az sayıda mülteci ise Kıbrıs üzerinden Avrupa’ya ulaştı.

Mart ayında Akdeniz’in tamamında 4 bin 524 mülteci geçiş yaparken geçtiğimiz yılın Nisan ayında ise 5 bin 190 mülteci geçebildi. Yılın ilk dört ayında 22 bin149 mülteci Avrupa’ya ulaştı.

Avrupa Birliği Sınır Koruma Ajansı Frontex, verilerine göre ise 900 mültecinin geçiş yaptı. Bu sayı, 2009 yılından bu yana tutulan istatistiklerdeki en düşük oran olduğu belirtildi. Frontex tarafından Varşova’dan yapılan açıklamada, bunun korona virüsü pandemisinin bir sonucu olduğu ifade edildi.

Türkiye’den 64 Mülteci Geçiş Yaptı

Geçişlerin en keskin yaşandığı güzergah ise Türkiye oldu. Nisan ayında Ege Denizi güzergahından 49, Edirne üzerinden ise 25 mülteci geçiş yapabildi. 2 bin 564 mültecinin geçiş yaptığı Mart ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 97’lik bir düşüş göze çarpıyor. Yılın ilk dört ayında ise 9 bin 629 mülteci geçiş yaptı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın verilerine göre bu yıl 9 bin 423 mültecinin geçişi engellendi. Ege Denizi’nden geçiş yapmaya çalışan binlerce mülteci Yunanistan kolluk güçleri tarafından Türkiye kara sularına itildi.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: