Covid-19

Pandemi döneminde mülteciler ve ayrımcılık konuşuldu

Hrant Dink Vakfı tarafından düzenlenen Pandemi Döneminde Mülteciler ve Ayrımcılık” webinarı, 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü saat 16.00’da akademisyen Begüm Başdaş’ın moderatörlüğünde yapıldı.

Webinara, İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) başkanı Metin Çorabatır ve Mültecilerle Dayanışma Derneği İdari Koordinatörü Pırıl Erçoban konuşmacı olarak katıldı. Webinarda, COVID-19 pandemisiyle birlikte Türkiye’de mültecilerin durumu ve mevcut politikalar konuşuldu.

Webinarın video kaydı

Pırıl Erçoban, COVID-19 döneminde birçok ülkede kayıt işlemlerinin askıya alınması nedeniyle, kayıtsız mültecilerin sağlık başta olmak üzere birçok hakka erişiminde ciddi bir engel oluştuğunu belirtti. Mültecilerin başta işsizlik olmak üzere yaşadıkları sorunların COVID-19 döneminde daha da derinleştiğini belirten Erçoban, pandemi döneminde mülteci çocukların eğitime erişimlerinin de çok azaldığını vurguladı.

COVID-19 dönemi öncesinde basının ana gündeminin sınırlardaki mülteciler olduğunu belirten Metin Çorabatır, pandemi döneminde ise mültecilerin unutulduğunu, resmî kurumlar tarafından yapılan sosyal yardımlarda dahi hesaba katılmadıklarını dile getirdi. Mültecilerin geçişi için sınırların açılmasıyla beraber birçok mültecinin Avrupa’ya ulaşmak ümidiyle evlerini terk ettiğini vurgulayan Çorabatır, pandemi ilanından sonra birçok mültecinin dönecek evlerinin olmadığını dile getirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: