Geçişler

Göç İdaresi delil olarak göçmen kaçakçılarını gösterdi

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Mart ayında sınırı geçen mültecilerin sayısı ile ilgili yaptığı açıklamada delil olarak göçmen kaçakçılarının mültecileri sınırı geçirirken çekilen görüntülerini gösterdi.

İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Mart ayında geçen Yunanistan sınırını geçen mültecilerin sayıları ile ilgili açıklama yayınladı.

Göç İdaresi’nin açıklamasında bir siyasi parti tarafından paylaşılan paylaşımda 2020 yılının Mart ayı içerisinde Türkiye’den Yunanistan’a geçen mültecilerin sayısının 347 olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığı ileri sürüldü. Açıklamada, Edirne Valiliğininin sınır karakolları aracılığı ile Yunanistan’a geçen kişi sayısının 153 bin 200 olarak tespit edildiği de dile getirildi.

Açıklamada siyasi partinin ismi verilmedi ama bugün gün içerisinde Halkların Demokratik Partisi – Göçmen ve Mülteciler Komisyonu’nun twitter hesabında Mülteci Medyası’nın 9 Nisan tarihli haberi yayınlandı. Açıklamanın bu haber üzerine yapıldığı düşünülüyor.

Açıklamanın sonunda Türkiye-Yunanistan sınırını geçen mültecileri gösteren videoların youtube linki de paylaşıldı. Videoların açık kaynaklardan derlendiği ileri sürülüyor ama bazı görüntülerin polis kameraları aracılığı çekilmesi olası.  Bazı videolarda mültecilerin göçmen kaçakçıları aracılığı sınırları geçtiği görülüyor.

Ne Olmuştu?

Hükümet yetkilileri 27 Şubat’ta yaptığı açıklama ile Avrupa’ya gitmeye çalışan mültecilere engel olunmayacağını dile getirmişti. Mültecilerin Yunanistan sınırında 28 Şubat ve 27 Mart tarihleri arasındaki bekleyişi dünya gündemine oturmuştu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu bir aylık süreçte 150 bin civarında mültecinin kara sınırından Yunanistan’a geçtiğini açıklamıştı ama Birleşmiş Milletlerin verilerine göre aynı güzergahtan geçen mülteci sayısı sadece 347.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: