Güncel

9-16 Mayıs Mülteci Gündemi

9 Mayıs - 16 Mayıs 2020 tarihleri arasında mültecilerle ilgili öne çıkan içerikler Derleyen: Mehmet Cesur Aygün

Pazarkule’den Açlığa ve Hastalığa Döndüler

Edirne-Pazarkule  sürecini yaşayan Afganistanlı mülteci kadın S.H (27) ve ailesine tekrar ulaşıldı. Avrupa umutlarıyla Trabzon’daki işlerini bırakan, ev eşyalarını satıp yola koyulan ailenin elde hiçbir şeyi kalmamış. Yalova’ya yerleşmek zorunda kalan Afganistanlı aile artan hastalıklar ve biriken borçlar nedeniyle çıkmazda ve acil yardım bekliyor. Haberi okumak için tıklayınız!

Bir Göç Yolculuğunda Neler Yaşanıyor

Suriyeli mültecilerin gerçek hikâyelerinden yola çıkılarak hazırlanan interaktif internet sitesinde, karakterinizi seçip göç yolculuğuna başlıyor ve karşınıza çıkan seçeneklerden tercih yaparak yolunuza devam ediyorsunuz.

İnteraktif bir göç yolculuğu için: https://projeturuncu.com/sen-napardin

Celal Karadoğan İle Salgında Engelli Göçmen Çocuklar

Burcu Karataş, Celal Karadoğan ile salgında engelli göçmenlerin durumunu ve yaşadıkları sıkıntıları konuştular. Konuşmanın bence en dikkat çeken kısmını Burcu Karataş’ın  ‘Bugün mülteci ve engelli bir genç olmak neye tekabül ediyor?’ sorusuna Celal Karadoğan’ın ‘Hiç olmaya tekabül ediyor. Hayalet aslında bu çocuklar. Nasıl hayaletler? Varlar ama yoklar. Bu çocuklar yük olarak görülüyor. Mültecilerin yaşadığı bu mevcut ortamda eve para getirmeyen herkes yüktür. Çalışması gerekir. O eve katkıda bulunması gerekir ya da evi temizlemesi gerekir.’ cevabı oluyor. Videoyu izlemek için tıklayınız

Arakan’daki Mülteci Kamplarında İlk Covid-19 Vakası Tespit Edildi

Bangladeş’te 1 milyondan fazla Arakanlı mültecinin olumsuz şartlar altında kaldığı kamplarda ilk koronavirüs vakası tespit edildi.

Mülteci Direktörü Mahbub Alam Talukder Covid-19 teşhisi konulan bir Arakanlı ve kampların bulunduğu Cox’s Bazar’da yaşayan bir Bangladeşli’nin izole edildiğini açıkladı. Haberi okumak için tıklayınız!

Avrupa Adalet Divanı Macaristan’ı Suçlu Buldu: Sığınmacıları Transit Bölgede Tutmak Yasal Değil

Merkezi Lüksemburg’da bulunan, AB’nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı Macaristan’ın sığınmacıları transit bölgede tutmasının yasa dışı olduğuna hükmetti.

Mahkeme, Macaristan’ın Röszke mülteci kampında tutulan göçmenlerin ‘gerekçe gösterilmeden’ buraya gönderildiği, bu yüzden serbest bırakılmaları gerektiğini duyurdu.

Avrupa Adalet Divanı Macar hükümetinin mahkeme kararını dikkate alarak duruma çözüm bulmasını istedi. Haberi okumak için tıklayınız!

Göç İdaresi Delil Olarak Göçmen Kaçakçılarını Gösterdi

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Mart ayında sınırı geçen mültecilerin sayısı ile ilgili yaptığı açıklamada delil olarak göçmen kaçakçılarının mültecileri sınırı geçirirken çekilen görüntülerini gösterdi.

İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Mart ayında Yunanistan sınırını geçen mültecilerin sayıları ile ilgili açıklama yayınladı. Göç İdaresi’nin açıklamasında bir siyasi parti tarafından paylaşılan paylaşımda 2020 yılının Mart ayı içerisinde Türkiye’den Yunanistan’a geçen mültecilerin sayısının 347 olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığı ileri sürüldü. Açıklamada, Edirne Valiliği’ninin sınır karakolları aracılığı ile Yunanistan’a geçen kişi sayısının 153 bin 200 olarak tespit edildiği de dile getirildi. Haberi okumak için tıklayınız!

Sokağa Çıkabildikleri 4 Saatte Kağıt Topladılar

65 yaş üstü ve 20 yaş altı gruplar için koyulan sokağa çıkma yasağı  belirli gün ve saatler için kaldırıldı. 14 yaş altındakiler 40 gün sonra dışarı çıktı. Ebeveynleri eşliğinde park ve bahçelere giden çocuklar, güneşli havanın ve parkların tadını çıkardı. Aynı saatlerde Çeşme’de çocuklar denize girdi. Sokağa çıkma yasağının kalkması ile İzmir Kemeraltı’da hareketlendi. Kentte yaşayan pek çok aile çocukları ile birlikte alışverişe çıktı. Ancak bütün çocuklar bu kadar şanslı değildi. Sokağa çıkanlar arasında salgından en ağır etkilenen kesim Suriyeli mülteci çocuklar da bulunuyordu. Biri 13 diğeri 14 yaşındaki iki Suriyeli mülteci çocuk sokağa çıkma iznini geri dönüştürebilir katı atık toplamak için kullandı. Haberi okumak için tıklayınız!


Avrupa Komisyonu’nda 100 Milletvekilinden Mülteci Gülzar’ın Ölümünün Araştırılması İçin Çağrı

Avrupa Komisyonu’nda 100 milletvekili, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e Türkiye- Yunanistan sınırında hayatını kaybeden Pakistanlı mülteci Muhammed Gülzar’ın ölümünün soruşturulması için mektup gönderdi. Milletvekilleri, Leyen’den Gülzar’ın ölümünün resmi olarak soruşturulmasını istedi. Leyen de milletvekillerinin çağrısına kayıtsız kalmayarak Gülzar’ın ölümüyle ilgili soruşturma başlatılması kararını aldı. Haberi okumak için tıklayınız


Avrupa’da Kayıp Mülteci ve Göçmen Çocuklar Raporu

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından hazırlanan raporda, savaştan, yoksulluktan kaçıp Avrupa ülkelerine giden binlerce mülteci ve göçmen çocuk kayıp olduğu vurgulanırken üye ülkelere kayıpları önlemek için çocuğun üstün yararının gözetilmesi için çağrı yapıldı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Heyeti Üyesi Serap Yaşar’ın Raportörlüğünde hazırlanan ve Parlamenter Meclisi Genel Kurulu’nda 47 ülkeden katılan 98 parlamenterin oyuyla kabul edilerek “karar” haline getirilen “Avrupa’da Kayıp Mülteci ve Göçmen Çocuklar” başlıklı rapor mülteci ve göçmen çocukların haklarının korunması açısından önemli tespit ve tavsiyeler içeriyor. Raporu okumak için tıklayınız!


Bulgaristan mültecileri geri itti, Türkiye GGM’ye gönderdi

Türkiye hükümeti’nin Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere engel olmayacağının açıklamasının ardından Bulgaristan’a giden 20 mülteci, uluslararası mülteci mevzuatında yer alan iltica hakları yok sayılarak geri gönderildi. Türkiye’de de jandarma tarafından durdurulan mülteciler Mülteciler, işlemlerinin ardından Göç İdaresi Genel Müdürlüğü çalışanlarına ‘teslim edildi’. Haklarında sınır dışı kararı verilen mülteciler Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi’nde zorla tutulmaya alındı. Haberi okumak için tıklayınız


Nisan Ayında Mülteci Geçişleri Büyük Oranda Düştü

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını mülteci geçişlerini etkiledi. Nisan ayında mülteci geçişlerinde keskin bir şekilde düşüş yaşandı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) verilerine göre Avrupa Birliği ülkelerine bin 301 mülteci ulaşabildi. Geçişlerin 671’i Tunus ve Libya güzergahı üzerinden İtalya’ya, 542’si Fas üzerinden İspanya’ya, 64’ü ise Türkiye’ye üzerinden yaşandı. Çok az sayıda mülteci ise Kıbrıs üzerinden Avrupa’ya ulaştı. Haberi okumak için tıklayınız


Öneri İçerikler:

Bu hafta ayrıca sizler için tavsiyelerimiz var. Değerlendirmenize sunduğumuz çeşitli söyleşiler ve yazılar bulunmakta:

  1. Yasir Bodur Türkiye-Yunanistan sınırında bulunduğu zamanki gözlemlerini Göç Araştırmaları Derneği’nin Youtube sayfasında anlattı.

Ulaşmak için: https://www.youtube.com/watch?v=AIlaFbJOfKI&feature=youtu.be

  • Pınar Öğünç yazısında 12 yaşındaki Suriyeli çocuğun yaşam mücadelesiden bahsetti.

Ulaşmak için: https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/05/07/oo-neler-yasadik-korona-cok-etkilemez-bizi/

  • Irkçılığa Karşı Avrupa Ağı’nın (ENAR) Kovid-19’un ırklaştırılmış topluluklar üzerindeki etkisinin kanıtı, kalıcı eşitsizliklere ve ırkçılığa değinilmesi gerektiğinin önemini vurguladı.

Ulaşmak için: https://perspektif.eu/2020/05/13/koronavirus-irksal-ve-etnik-azinliklari-daha-sert-vurdu/

  • Gazeteci Ercüment Akdeniz salgın sürecindeki göçmen/mülteci işçileri anlattı.

Ulaşmak için: https://www.youtube.com/watch?v=8WH4xJOh4ck&feature=youtu.be

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: