Covid-19 Raporlar

MUDEM’in COVİD-19 Raporu: Mültecilerin yüzde 90’nı gıdaya erişemiyor

MUDEM'in COVID-19'la ilgili anket çalışmasına katılan mültecilerin yüzde 90'nı yeterli gıdaya erişemediğini dile getirdi. Türkiye’de halihazırda hassas ve kırılgan olan sosyal uyum konusunun COVID-19 krizi ile birlikte geriye gitme riskini arttığı vurgulandı.

Mülteci Destek Derneği (MUDEM) ‘COVID-19 Krizi Sürecinde Türkiye’deki Mültecilerin Durum Analizi’ başlıklı bir çalışma yayınladı. Çalışma, COVID-19 pandemisinin Türkiye’deki mülteciler üzerindeki etkisi ile ilgili ulusal ve uluslararası aktörler ve kamuoyunun bilgi ihtiyacının karşılanması amacıyla hazırlandı.  

Tele anket yöntemi ile yapılan çalışma 385 hane ve yaklaşık 2 bin bireyi kapsıyor. Görüşmeler Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kilis, Mardin, Şanlıurfa ve Ankara illerinde yaşayan mültecilerle yapıldu. Ayrıca, Ağrı, Burdur, Isparta, Kars, Kırıkkale, Manisa, Samsun, Trabzon ve Yalova illeri de mültecilere yönelik sivil toplum kuruluşlarının sağladığı hizmetlerin sınırlı olduğu yerlerdeki durumun incelenmesi için seçildi.

Raporda yer alan verilere göre gerçekleştirilen anketlerde maske kullanımı, sosyal izolasyon ve dezenfeksiyon yöntemleri gibi konularda çok yüksek oranda farkındalık olduğu gözlenmiştir. Ateş ve öksürük gibi yaygın belirtilere dair farkındalık oranları oldukça yüksek olmakla birlikte bitkinlik, nefes darlığı, tat ve koku alamama gibi belirtilerin anket katılımcıları tarafından daha az bilindiği saptandı.

Katılımcılar tarafından, bilgiye erişim kaynağı olarak işaret edilen en popüler mecranın, %79 oran ile ana dillerinde sosyal medya kanalları ve ana dilde geleneksel medya kaynakları olduğu görüldü. Bununla birlikte, Türkçe geleneksel medya kaynakları, aile, arkadaşlar ve yerel otoriteler kaynak olarak görülmesi sınırlı kaldı.

Mültecilerin başta dil bariyeri olmak üzere sosyal uyum konusunda yaşadıkları birtakım sorunlar, endişeler ve bilgi eksikliklerinden kaynaklanan çekinceler, COVID-19 pandemisi sürecinde sağlık hizmetlerine erişim konusunda bazı isteksizlikler yarattığı da raporda yer aldı. Bu süreçte çalışma kapsamındaki katılımcılar arasında, tanı testlerinde pozitif çıkma durumunda sınır dışı edilme, evden veya işten çıkarılma gibi korku ve endişeler sebebiyle hastaneye gitmeye istekli olmadıkları sonucu da çıktı.

MUDEM’in raporunda çalışma yürüttüğü tüm illerdeki mültecilerle gerçekleştirilen anketlerin sonucunda katılımcıların %48’inin COVID-19 pandemisi sürecinde hastane randevuları, ilaç temini, raporların yenilenmesi gibi sağlık hizmetlerine yönelik yapılan güncellemeler hakkında bilgileri olduğunu, %52’si ise yeterli bilgilerinin bulunmadığını ifade etti.

‘Mülteciler COVID-19’la İlgili Yeterli Bilgiye Sahip Değil’

Anket sonuçlarına göre, erkeklerin ise %54’ünün, kadınların ise sadece %40’ının güncellemeler ile ilgili bilgi sahibi oldukları görülmüştür. Mültecilerin bu kritik süreçte yeterli bilgiye sahip olmamaları, sağlık hizmetlerine erişme konusunda büyük bir engel teşkil etmektedir ve bu bağlamda bilgilendirilme çalışmalarının önemi fazlasıyla öne çıkmaktadır.

Anket katılımcılarının aile üyeleri dahil %99’una COVID-19 tanısı konmadığı öğrenildi. %1’lik bir oranla tanı testlerinde pozitif teşhis konulan kişi olduğu sonucuna varıldı. Yaklaşık 400 haneyi kapsayan bu çalışmada ortaya çıkan %1’lik oran, Türkiye’deki pozitif vaka sayısının toplam nüfusa oranını teşkil eden %0,18’in yanında oldukça yüksek. Raporda, mültecilere yönelik acil bilgilendirme çalışmalarının önemini bir kez daha hatırlattığı vurgulandı.

Raporda, COVID-19 pandemisinin mülteci gruplar için pandemi öncesinde, halihazırda sınırlı olan geçim kaynaklarına erişim imkanları, yetersiz gelir ve iş olanakları, temel ihtiyaçlara erişimde karşılaşılan güçlükler gibi konular göz önüne alındığında söz konusu gruplarda özgül hassasiyetler ortaya çıkardığı  belirtildi. Çalışmada, sahip olunan işin devam edip etmediği sorulduğunda ise ankete katılan kişilerin %87’si işlerine devam edemediklerini dile getirdi.

‘Mülteciler Yeterli Gıdaya Erişemiyor’

Ayrıca 20 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilere yönelik sokağa çıkma kısıtlamaları mültecilerin geçim kaynaklarına erişimi daha da fazla sınırlandırmış, özellikle kalabalık ailelerin geçimlerini sağlamaları zorlaştırdığı da raporda yer aldı. Geçim kaynaklarına erişimin sınırlandırılması ile birlikte kişilerin temel ve acil ihtiyaçlara erişebilmelerinin de önü tıkandı. Gerçekleştirilen anketlerde ulaşılan kişilerin %90’ı yeterli gıdaya, %39’u barınma olanaklarına, %30’u gerekli enerji kaynaklarına, %28’i hijyenik materyale, %17’si minimum sağlık koşullarına ve %10’u eğitim ve giyeceğe erişimde engeller yaşadığını dile getirdi.

‘Sosyal Gerginlikler Yaratabilir’

Türkiye’de halihazırda hassas ve kırılgan olan sosyal uyum konusunun COVID-19 krizi ile birlikte geriye gitme riskini arttırdığının vurgulandığı raporda “Bu nedenle, kriz süresince riski daha fazla artırabilecek yanlış bilgi veya haberler, ev sahibi ve mülteci toplumlar arasında sosyal gerginlik yaratabilecek ayrıcalıklı ya da ayrımcı muamele ve uygulamalar gibi konuların daha yakından izlenmesi gerekmektedir. COVID-19 pandemisi sadece bir sağlık krizi olmaktan öte; sosyal, ekonomik ve siyasi etkilerini uzun süre hissettirme potansiyeli olan küresel bir insanlık krizine dönüşmüştür. Krizden en çok etkilenenler, şüphesiz ki mülteciler gibi hassas gruplardır. COVID-19’un sosyal ve ekonomik etkileri sebebiyle zorluklar yaşadıklarını belirten katılımcılar, sosyal izolasyon süresinin uzaması ile beraber psikolojik olarak zor bir süreçten geçtiklerini belirtmişlerdir. Alandaki aktörler ve politika belirleyiciler, acil öncelikler doğrultusunda yapılacak faaliyetlerden sonra, sosyal normalleşme döneminde, sosyal uyumu çalışmalar ile desteklemelidirler” denildi.

Raporda mültecilerin COVID-19 ile ilgili eksik bilgilerinin kamu kurumları ve sivil toplum
örgütlerinin çok dilli iletişim çalışmaları ile giderilmesi gerektiği belirtildi.

Raporu okumak için görsele tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: