Haberler

Uluslararası Göç Filmleri Festivali için geri sayım başladı

Dünyanın en geniş katılımlı ve kapsamlı tematik film festivali olmak için hazırlıklar yapan “Uluslararası Göç Filmleri Festivali” için geri sayım başladı. Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenecek festival, 14-21 Haziran tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek.

50’dan fazla filmin gösterileceği festivale, tüm dünyadan online olarak sektörel insanlar, basın, sivil toplum kuruluşlarından katılımcılar ve akademisyenler de katılım gösterecek. ‘’Uluslararası Göç Filmleri Festivali’’ göç kültürünü ele alacak, etkilerini tartışacak ve göçmenlerin adaptasyon süreçlerini masaya yatıracak.

Festival boyunca, ünlü yönetmenlerden masterclass ve atölyeler, sinema profesyonelleriyle de paneller düzenlenecek. Dünyada ve Türkiye’de son beş yılda önemli festivallerde ödüle layık görülmüş filmlere toplam 26 bin Avro ödül dağıtılacak.

Normal planda, geçtiğimiz nisan ayında Gaziantep’te gerçekleşecek olan  festival, Koronavirüs pandemisi nedeniyle önce ertelenmiş, daha sonra online olarak yapılacağı açıklanmıştı. ‘Uluslararası Göç Film Festivali’ T.C. Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından düzenleniyor.

Festival kapsamında özel sergiler düzenlenecek ve tarihi mekanlar gezilecek. Online olarak gerçekleşecek bu etkinlikler, özel teknolojilerle hazırlanacak ve VR gözlükler yardımıyla gerçekçi bir biçimde katılımcılara aktarılacak. Bunun yanı sıra, sahne gerçekliğinde konserler düzenlenecek ve Youtube kanalı üzerinden yayınlanacak. 

Filmler uzun ve kısa metraj olmak üzere iki kategoride değerlendirilecek. Yarışma sonucunda; ‘En İyi Uzun Metraj Film’ 15 bin Avro, En İyi Kısa Metraj Film’ ve ‘İlham Verici Senaryo’ 5’er bin Avro para ödülünün sahibi olacak. Ayrıca, “Aynı Gemi- Same Boat” adıyla düzenlenecek bir başka kısa metraj film yarışmasında da birinciye bin Avro ödül verilecek.

Göçün kültürel etkileri masaya yatırılacak

2011 yılından bu yana maruz kaldıkları insanlık dışı koşullar sebebiyle doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalan milyonlarca göçmenin yaşadığı Türkiye’nin evsahipliğinde düzenlenen festival, insanlığın gündeminden hiç düşmeyen göç olgusuna ayna tutmayı hedefliyor.

Uluslararası Göç Filmleri Festivali, göçlerin tarih boyu tüm milletlerin yaşadığı ortak bir hikaye olduğuna vurgu yapmayı ve bu konuda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Sinema aracılığıyla göçlerin tarih boyu toplumlara katkılarını gündeme getirmeyi amaçlayan ”Uluslararası Göç Filmleri Festivali” ağırlıklı olarak göç, göçmenler, göçün toplumlar arası kültürel etkileri, medeniyete katkıları ve insanların adaptasyon süreçlerine ilişkin değişim konularını irdeleyen filmlere ve bunları işleyen yönetmenlere odaklanıyor.

Beyazperde

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: