Covid-19

Konak Mülteci Meclisi Kira Destek Dayanışması başlattı

Salgın nedeniyle mevcut sorunları katlanarak derinleşen mültecilerin çoğu işsiz kaldıklarından dolayı kiralarını ödeyemiyor. Evden çıkarılmakla tehdit edilen mülteciler için ‘Kira Destek Dayanışması’ başlatan Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi, herkesi desteğe çağırdı

İlk Ses Gazetesi – Çağla Geniş

Toplumun yoksul kesimlerini vuran koronavirüs salgınında mülteci ve göçmenler de zorlu bir mücadele veriyor. Hükümet ücretsiz izne çıkarılan işçilere ödenek desteği vereceğini açıkladı ancak mültecilerin tamamına yakını, kayıt dışı çalıştırıldığı için bu destekten yararlanma imkanı bulunmuyor. Salgının sebep olduğu zorluklar karşısında mevcut sorunları katlanarak derinleşen mülteciler, bir taraftan koronavirüsten korunmaya çalışırken, bir diğer yandan da açlık ve evsiz kalma riskiyle karşı karşıya… Dayanışma ile zor günlerin üstesinden gelmeye çalışan Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi, mülteciler ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik ‘Kira Destek Dayanışması’ başlattı. Toplumun tüm kesimlerini mültecilerle dayanışma içinde olmaya çağıran Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi Başkanı Mete Hüsünbeyi, “Ne yazık ki bu süreçte mültecilerin ve ailelerin yaşadıkları ağır koşullar görülmemekte. İçinde bulunduğumuz zor koşullarda mülteci ve yoksul ailelerle dayanışmanın  her kesimin ve herkesin sorumluluğu  oluğunu düşünüyoruz” dedi.

Destek Alamadılar

Dünyayı etkisine alan koronavirüs salgınının toplumun kırılgan kesimlerinden mülteciler için de ağır ekonomik sonuçlar doğurduğunu belirten Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi Başkanı Mete Hüsünbeyi, “İşyerlerinin atölyelerin kapanması yüz binlerce mülteci işçinin işini kaybetmesine neden oldu. 20 yaş ve altındakilere konan sokağa çıkma yasağı o kesime ağır darbe oldu. Kayıtsız ve sigortasız  çalıştırıldıkları için işsizlik ödeneklerinden de yararlanamamaktalar. Ne yazık ki bu süreçte mültecilerin ve ailelerin yaşadıkları ağır koşullar görülmemektedir. Birçok destekten yararlanamamaktadırlar. Bu konuda kamu, yerel yönetimler, uluslararası oluşumların ayrım gözetmeden bu kesimi de desteklemeye çağıyoruz” diye konuştu.

Konak Mülteci Meclisi Başkanı Mete Hüsünbeyi

Salgının yarattığı ekonomik sonuçların mültecileri de etkilediğini dile getiren Hüsünbeyi, “Çalışmalarımızı yoksul bölgelerde yaptığımız için mültecilerin ve yoksul vatandaşların ev kiralarını ödeyemez duruma geldiklerini, evden çıkarılma baskısı altında olduklarını, ağır geçim derdinde olduklarını net bir şekilde görüyoruz. Mülteci ve yoksul kesimlerin ekonomik olarak nefes alabilmesi için kira ödemeleri ertelenmesinin gereklilik olduğu aşikardır. Tabii  bunu yaparken ev sahiplerini de rahatlatan bir formül bulunmalı. Biz içinde bulunduğumuz zor koşullarda mülteci ve yoksul ailelerle dayanışmanın  her kesimin ve herkesin sorumluluğu  oluğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Dayanışma Çağrısı

Dayanışma kampanyasının detaylarına ilişkin bilgi veren Hüsünbeyi, şunları söyledi: “Bu düşünceden hareketle biz de kısa dönemli olarak  Kira Destek Dayanışması’nı başlattık. Dayanışmada destekçilerle, ihtiyaç sahibi kiracılar eşleştirilecek ve kiralar doğrudan onlara gönderilecektir. Kiracıya gönderilecek katkının üst limiti 600 TL olup, alt limit olmayacak. Bir kişi birden fazla kira desteğinde bulunabileceği gibi, eksik gönderilmesi durumunda kalan kısmı başka bir bağışçıdan sağlanacak. Para gönderisi, kiracının banka hesabına ya da PTT üzerinden yapılabilecek. Duyarlı insanlarımızı dayanışmanın bir parçası olmaya davet ediyoruz.”


Dayanışmaya destek vermek için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: