Covid-19 Geçişler

Pandemi Van sınırındaki mülteci geçişlerini de etkiledi

Dünyayı etkisi altına alan pandemi salgını Van üzerinden gerçekleşen mülteci geçişlerini de etkiledi, geçişler büyük oranda azaldı.

İran, Afganistan, Pakistan gibi ülkelerdeki  savaş, çatışma ortamı, siyasal baskılar ve ağır ekonomik krizlerden kaçan mülteciler uzun yıllardır Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışıyor.  İltica hakkı tanınmadığı için göçmen kaçakçıları ile anlaşmaya zorlanan mülteciler Van üzerinden Türkiye’ye giriş yapıyor.

Zorlu ve tehlikeli olan geçiş güzergahında çok sayı da mülteci soğuk havada donarak yaşamını yitirirken her yıl binlerce mülteci de  jandarma ve polis ekipleri tarafından durdurularak  geçişleri engelleniyor.

Valiliğin verilerine göre Van’da 2018 yılında 23 bin 804 mültecinin geçişi engellenirken 2019 yılında ise 40 bin 193 mültecinin geçişi engellendi.  Yıllık tahmini geçiş rakamı ise 90 bin civarındak. Özellikle 2019 yılındaki artış dikkat çekiyordu. 2020 yılının ilk üç ayındaki hareketlilik geçişlerin artacağı yönünde idi. 

Yoğun kar yağışına rağmen 2020’nin Ocak, Şubat ve Mart aylarında 2 bin 800 mülteci geçiş yaptı.  Ancak pandemi nedeniyle geçişler de büyük bir düşüş yaşandı.  Nisan ayında bu rakam 200’e kadar geriledi. Pandemiye bağlı olarak sınır bölgelerinde ‘güvenlik’ önlemleri arttırıldı.

Van sınırı ile benzer bir şekilde Nisan ayında Ege ve Akdeniz’in genelinde de mülteci geçişleri büyük oranda düşmüştü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: