Avrupadan Geçişler

BM’den ‘Akdeniz’deki mültecileri karaya çıkarın’ çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM), Akdeniz'de özel bir teknede 2 haftadır bekletilen mültecilerin "karaya çıkarılmaları" için Avrupa ülkelerini acilen harekete geçme çağrısı yaptı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Uluslararası Göç Örgütünden (IOM) yapılan yazılı açıklamada, daha önce kurtarılan 160 kişilik mülteci grubun iki haftadır “Captain Morgan”a ait 2 teknede mahsur kaldığı bilgisi verildi. Açıklamada, mültecilerin karaya güvenli şekilde çıkarılmasının Avrupa ülkelerinin uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumlulukları olduğu vurgulandı.

Açıklamada “Bu kişilerin en kısa zamanda karaya çıkarılmaları önem arz ediyor. Bu insanları özellikle zor ve uygun olmayan koşullarda denizde çok uzun süre bırakmak kabul edilemez. Teknelerden yapılan yardım çağrılarının bazı devletlerce görmezden geliniyor veya geciktirildiği yönündeki haberler endişe yaratıyor” denildi.

Avrupa ülkelerine, “uluslararası hukuka göre zor durumdaki insanlara hemen yardım etme yükümlülükleri olduğu” hatırlatılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Devletler sıkıntılı insanları derhal kurtarmak için her türlü çabayı göstermelidir, çünkü birkaç dakikalık bir gecikme bile yaşam ve ölüm arasındaki çizgi olabilir. Devletler, uluslararası deniz hukuku yükümlülükleri doğrultusunda denizde kurtarılan insanları karaya çıkarmak zorunda ve bunlara iltica ve bunların insani yardıma erişimlerini sağlamalıdır.”

Açıklamada, ayrıca, denizde kurtarılan mültecilerin Libya’ya iade edilmemesi gerektiği “kesin bir dille” tekrarlandı.

(Ajanslar)

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: