Çocuklar Raporlar

‘Covid-19 çocuklarda savaş ve göç travmasını tetikleyebilir’

Başak Kültür ve Sanat Vakfı, Zeytin Ağacı Derneği, Sulukule Gönüllüleri Derneği ve Tarlabaşı Toplum Merkezi Derneği ‘Covid-19 sürecinde İstanbul’un Farklı Yerleşimlerinde Çocukların Haklarına Erişimi – Tarlabaşı Örneği” çalışmalarına ilişkin rapor yayınladı.

Çalışma Covid-19 salgını sürecinde çocukların ve ailelerin deneyimleri ve ihtiyaçlarına odaklanarak bu doğrultuda kısa ve uzun vadede çocuk haklarının gözetilmesine ilişkin somut politika önerileri geliştirmeyi hedefliyor.

Araştırma ön raporu Fatih’te yaşayan Suriyeli mülteciler arasında yer alan 17 ebeveyn ve 25 çocukla Nisan ve Mayıs (ilk çeyrek) 2020 döneminde görüşülerek hazırlandı.  Çalışmaya katılan toplam 25 çocuğun 14’ü kız 11’i oğlan çocuklardır. Çocukların 4’ü okul öncesinde, 4’ü ilkokulda, 14’ü ortaokulda ve 3’ü lisede okumaktadır. Çalışmaya katılan ebeveynlerin sayısı ise 17’dir (15 anne ve 2 baba).

Çalışmada mülteci ailelerin istikrarsız ekonomik koşulları nedeniyle yoğun baskı altında olduğu, gıda ve kira harcamalarını karşılayamadıkları ve yakın dönem gelecekleri açısından yüksek kaygı hissettikleri görülüyor.

Raporda ayrıca sosyal bağları zayıflayan, evlerine kapanan ve zamanlarının büyük kısmını “oturarak” veya sıkılarak geçirdiklerini paylaşan mülteci çocukların ise savaş ve göç deneyimleri sonucunda yaşadıkları travmayı tekrar deneyimliyor olabilecekleri dikkate alınması gerektiği de vurgulandı.

Raporu okumak için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: