Haberler

Sağlık sigortası yenileme talebi reddedilen mülteci tedavi olamayınca hayatını kaybetti!

Uluslararası koruma sahibi İranlı mülteci Mohamad Torabi, son yasa değişikliği ile birlikte genel sağlık sigortasında yapılan düzenlemenin sonucunda tedavisini sürdüremeyince yaşamını yitirdi.

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’ndaki son değişiklikle ile birlikte mültecilerin genel sağlık sigortasına getirilen kısıtlama hak ihlalleri doğuruyor. Hak ihlali yaşayan mültecilerden biri de İranlı mülteci Mohammad Torabi oldu. Kalbinde sağlık sorunu olan Torabi sigortası ve parası olmadığı için tedavisini devam ettiremediği için yaşamını yitirdi.

Hristiyan oldukları için ülkesinden ayrılmak zorunda kalan Mohammad Torabi ve ailesi altı yıl önce mültecilik statüsü için başvurdu ve uluslararası koruma statüsü aldı. Uydu kentler arasında yer alan Burdur’da yaşayan Torabi ailesi, Türkiye’nin mültecilerle ilgili Cenevre Sözleşmesi’ne koyduğu coğrafi sınırlamadan dolayı yıllardır üçüncü bir ülkeye yerleştirilmek için bekliyor.

İranlı mülteci Mohammad Torabi, 2016 yılında kalp rahatsızlığından dolayı kaldırıldığı hastanede anjiyo oldu. Uzunca süre problem yaşamayan Torabi geçtiğimiz ay kalbindeki ağrılardan dolayı  ambulansla hastaneye kaldırıldı. Hastanede muayenelerin ardından ilaç yazılarak evine gönderildi.

Kayıt Dışı Çalıştırıldığı İçin Sigortası Yoktu

Torabi kayıt dışı çalıştırılan bir işçi olduğu için genel sağlık sigortası yoktu. Torabi, tedavisini devam ettirebilmek için Göç İdaresi İl Müdürlüğü’ne gitti ve sağlık sigortasının tekrar açılmasını istedi. Torabi daha önce anjiyo olduğuna dair raporları gösterse de müdürlük bu belgeleri kabul etmedi ve yakın tarihli yeni raporlar getirmesini istedi ancak Torabi parası olmadığı için hastaneye gidemedi, yeni rapor alamadı.

16 Mayıs’ı 17 Mayıs’a bağlayan gece Torabi tekrar rahatsızlandı. Ailesi, ambulans çağırdı, ilk olarak evin önünde müdahale edildi, yeterli olmayınca Burdur Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ailesinin verdiği bilgilere göre doktorlar tekrardan anjiyo yapılması gerektiğini dile getirdi ancak Torabi sabah saatlerinde yaşamını yitirdi.

Sağlık Sigortası 1 Yıl İle Sınırlandırıldı

Türkiye’deki farklı statüden mültecilerin haklarını belirleyen Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda 2019’un Aralık ayında değişiklikler yapıldı. Değişikliklerden biri de mültecilerin sağlık sigortaları ile ilgili idi. Düzenleme ile birlikte, uluslararası koruma başvuru sahiplerine tanınan genel sağlık sigortası hakkına 1 yıllık sınırlama getirildi. Şubat ayı ile birlikte bir yılı aşkın süredir uluslararası koruma kaydı olan mültecilerin sağlık sigortası kesildi.

Rapor Alabilmek İçin Yüksek Meblağlar Ödemek Gerekiyor

Sadece özel ihtiyaç sahipleri ve bakanlıkça uygun görülenlerde süre sınırlaması aranmıyor. Bunun için uluslararası koruma başvurusu bulunan mültecilerin hastanelerden rapor alması ve bu raporun Göç İdaresi İl Müdürlüğü’nün onayından geçmesi gerekiyor. Ancak kronik rahatsızlığı olan mültecilerin sigorta kaydı olmadan hastaneye giderek sağlık raporu alması için yüksek meblağlar ödemesi gerekiyor. Mültecilerin hali hazırda asgari ücret ve altında maaş aldığı bir ortamda bu pek mümkün olmuyor ve mülteciler bu süreci öteleyerek geçirmeye çalışıyor.

1951 Birleşmiş Milletler Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin Sözleşme’ye göre Türkiye’deki mülteci ve sığınmacıların iltica hakkı kapsamında sosyal ve hukuki korumadan yararlandırılmaları gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: