Haberler

Mülteciler gıdaya, hijyen maddelerine erişemiyor, kira ve faturalarını ödeyemiyor

SGDD-ASAM'ın çalışması pandemi sürecinde mültecilerin önemli bir kısmının gıdaya, hijyen maddelerine erişemediğini ve kira ve faturalarını ödeyemediğini ortaya koyuyor.

Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM), COVID-19 salgınının mülteciler üzerindeki etkilerine yönelik araştırma gerçekleştirdi.  Araştırma, pandemi sürecinde Türkiye’de yaşayan mültecilerin başta sağlık hizmetleri olmak üzere diğer temel ihtiyaçlar, koruma, eğitim ve geçim kaynakları ile bilgiye erişimlerinin nasıl etkilendiğinin tespit edilmesini ve bu süreçte ortaya çıkan sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarının ortaya konulmasını amaçlıyor.

Çalışma için 18 ve 70 yaş aralığında 609’u kadın bin 162 mülteci ile anket yapıldı. Anket katılımcılarının 960’ı Suriyeli, 131’i Afgan, 49’u Iraklı, 20’si İranlı, 1’i Filistinli ve 1 Somalili. Anket için 48 ilde yaşayan mültecilerle görüşüldü.

Kamunun Bilgilendirmesi Düşük Kaldı

Mültecilerin  %83’ü COVID-19 salgını ile ilgili yeterli bilgiye sahip olduklarını belirtti. Mültecilerin %65’i bu bilgilere sosyal medya veya diğer yazılı/ görsel medya araçlarıyla, %19’u ise komşuları veya arkadaşları vasıtasıyla ulaşmış olduklarını ifade etti. Bilgiye erişim noktasında en güvenilir kaynaklar olan T.C. Sağlık Bakanlığı ve diğer kamu kurumları yoluyla bilgilendirildiğini ifade eden kişilerin oranı ise %10’un altında kaldı.

Gıda ve Hijyen Gereksinimleri Karşılanmakta Zorlanıyor

İlk COVID-19 pozitif vakanın tespit edildiği 11 Mart 2020 sonrası dönemde, ankete katılan bin 162 kişi mültecinin  %63’ü gıdaya ulaşmakta, %53’ü ise temel hijyen gereksinimlerini karşılamakta zorluk çektiklerini belirtti. COVID-19 önlemleri sonrası zorunlu harcama ve ödemelerinin etkilendiğini belirten mülteciler en çok kiralarını, faturalarını ve temel ihtiyaç malzemelerini ödemekte zorlandıklarını ifade etti.

İşsizlik Oranı Yüzde 17’den Yüzde 88’e Çıkmış

Salgın sonrası mültecilerin çalışma oranlarındaki düşüş de dikkat çekiyor. Mültecilerin yüzde 88’i salgın sonrası Ankete katılan mültecilerin %41’i çalıştıkları şirket/kurum faaliyetlerini durduğu için işlerini kaybettiklerini ifade ederken, %18’i COVID-19 salgını sebebi ile işten çıkarıldıklarını, %12’si iş bulamadıklarını ve %10’u kendi istekleri ile evde kalmayı tercih ettiklerini belirtti.

Çalışanların Da Maaşların Kesinti Yaşanmış

Yine çalışmakta olduklarını belirten kişilerin %36’sı maaşlarında kesinti olduğunu bildirdi. Anketin uygulandığı çalışmakta olan mültecilerin arasında en yaygın iş sektörleri hizmet, tekstil, gıda ve inşaattır. Çalışan kişilerin üçte biri çalıştıkları ortamın kalabalık olduğunu; geriye kalan üçte ikisi ise çalıştıkları ortamın güvenli olduğunu düşündüklerini de ifade etti.

Yarıya Yakını Uzaktan Eğitimden Faydalanamıyor

Mülteciler, okula kayıtlı olan çocukların %48’inin uzaktan eğitimden faydalanamadıkları ifade etti.  Uzaktan eğitime katılmakta sıkıntı çeken çocukların ailelerinin yarısından fazlası, uzaktan eğitimden faydalanamama sebebi olarak televizyon ve bilgisayar erişimi gibi teknik imkânların yetersizliğini belirtmişlerdir.

Sadece Yüzde 6’si Her Gün Evden Çıkıyor

Mültecilerin salgın süresi boyunca evden çıkıp çıkmadıkları sorulmuştur. Anket sonuçlarına göre kişilerin %58’i evden nadiren çıkarken %35’i hiç çıkmadıklarını belirtti. Her gün evden çıkmak durumunda olan kişilerin oranı %6.

Pandeminin Uzaması Mültecilerin Geçimlerini Olumsuz Etkileyecek

Anketin sonuç kısmında “İşsizliğin giderek artması ve düzenli gelirden mahrum kalma durumu; kişilerin barınma ve beslenme şartlarını kötüleştirmekte, kira ve faturalar gibi zorunlu ödemelerini zorlaştırmaktadır. Pandemi sürecinin uzaması durumunda özellikle gündelik kazanç ve çeşitli yardımlar ile geçinen kişilerin geçimlerinin sürdürülebilir olmayacağı gözlemlenmiştir” ifadeleri yer aldı.

Raporun tamamını okumak için tıklayınız

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: