Haberler

16-22 Mayıs Mülteci Gündemi

16 Mayıs - 22 Mayıs tarihleri arasında mültecilerle ilgili öne çıkan haberleri derledik

Derleyen: Mehmet Cesur Aygün (@AygunCes)

Macaristan: Avrupa Adalet Divanı’nın Sığınmacılar Kararından Memnun Olmasak Da Uyacağız

Avrupa Birliği’nin (AB) en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı’nın sığınmacılar kararına uymayacaklarını belirten Macaristan ‘fikir değiştirdi’. AB demokratik prensiplerini sürekli olarak ihlal etmekle suçlanan hükümet, verilen karardan memnun olmamasına rağmen Sırbistan sınırındaki sığınmacı kamplarını kapatacaklarını açıkladı.

Avrupa Adalet Divanı, geçtiğimiz hafta Macaristan’ın, sığınmacıları Sırbistan sınırındaki kampta 4 haftadan fazla tutmasının hukuk ihlali olduğuna hükmetmiş, Macaristan Başbakanı Başdanışmanı György Bakondi ise yaptığı açıklamada Macaristan’ın sığınmacılar için Sırbistan sınırına inşa ettiği kampın iyi işlediğini ve bu konuda değişiklik yapmayacaklarını dile getirmişti.

Haberi okumak için tıklayınız


‘Yunanistan Covid-19 salgınından faydalanarak sığınmacıları zorla Türkiye’ye gönderiyor’

Yunan polisinin, Covid-19 salgınını suistimallere kılıf olarak kullanarak sığınmacıları Türkiye’ye gitmeye zorladığı ve hukuksuz sınır dışı işlemleri yaptığı bildirildi.

Wall Street Journal gazetesinin, göçmenlere, avukatlara ve insan hakları aktivistlerine dayandırdığı özel haberine göre, göçe karşı önlemlerini sertleştiren Yunan polisi, ülkedeki sığınmacıları bir araya getirerek zorla Türkiye’ye gönderiyor.

Sınır Şiddetini Gözlemleme Ağı’nın belgelediği vakalar, mart sonundan bu yana en az 250 sığınmacının Yunanistan’dan zorla sınır dışı edildiğini ortaya koyuyor. Raporu okumak için tıklayınız

Yunan yetkililer ise hukuksuz sınır dışı haberlerini yalanladı. Haberi okumak için tıklayınız

DW Türkçe de geri itilen mağdurlara uluşarak onların hangi olaylarla karşılaştıklarını kaleme aldı. Habere ulaşmak için: https://www.dw.com/tr/yunanistandan-t%C3%BCrkiyeye-geri-itmelerde-yeni-kan%C4%B1tlar/a-53522489


BM’den ‘Akdeniz’deki Mültecileri Karaya Çıkarın’ Çağrısı

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Uluslararası Göç Örgütünden (IOM) yapılan yazılı açıklamada, daha önce kurtarılan 160 kişilik mülteci grubun iki haftadır “Captain Morgan”a ait 2 teknede mahsur kaldığı bilgisi verildi. Açıklamada, mültecilerin karaya güvenli şekilde çıkarılmasının Avrupa ülkelerinin uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumlulukları olduğu vurgulandı.

Haberi okumak için tıklayınız


UNICEF: ABD COVID-19 Riskine Rağmen 1000 Mülteci Çocuğu Sınır Dışı Etti

Amerika’da Mart ayından bu yana en az 1.000 mülteci çocuk, ülkeleri Meksika, El Salvador, Guatemala ve Honduras’a geri gönderildi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’ndan (UNICEF) yapılan uyarıda, bu ülkelerde ayrımcılık ve şiddetin Corona virüsü salgını döneminde daha da arttığına, çocukların daha büyük risk altında olduğuna dikkat çekildi.

Haberi okumak için tıklayınız


Amerikan CBS News: Suriyeli Mülteciler Hayatta Kalmak İçin Organlarını Satıyor

Amerikan CBS News kanalından Holly Williams “Hayatta Kalmak İçin Organ Satmak” belgeseli için Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin hayatta kalabilmek için iç organlarını karaborsada nasıl sattığını araştırdı.

Organ tacirleri Suriyeli çaresiz mültecilere çoğu zaman Facebook üzerinden ulaşmış ve mültecilere böbrekleri ve karaciğerleri için yüksek meblağlar teklif etmişler. Ancak çoğu zaman aldatılan bu insanlara vadedilen paralar da tam olarak ödenmemiş.

Haberi okumak için tıklayınız


Mülteciler Gıdaya, Hijyen Maddelerine Erişemiyor, Kira ve Faturalarını Ödeyemiyor

Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM), COVID-19 salgınının mülteciler üzerindeki etkilerine yönelik araştırma gerçekleştirdi.  Araştırma, pandemi sürecinde Türkiye’de yaşayan mültecilerin başta sağlık hizmetleri olmak üzere diğer temel ihtiyaçlar, koruma, eğitim ve geçim kaynakları ile bilgiye erişimlerinin nasıl etkilendiğinin tespit edilmesini ve bu süreçte ortaya çıkan sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarının ortaya konulmasını amaçlıyor.

Raporu okumak için tıklayınız


Sağlık sigortası yenileme talebi reddedilen mülteci tedavi olamayınca hayatını kaybetti!

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’ndaki son değişiklikle ile birlikte mültecilerin genel sağlık sigortasına getirilen kısıtlama hak ihlalleri doğuruyor. Hak ihlali yaşayan mültecilerden biri de İranlı mülteci Mohammad Torabi oldu. Kalbinde sağlık sorunu olan Torabi sigortası ve parası olmadığı için tedavisini devam ettiremediği için yaşamını yitirdi.

Haberi okumak için tıklayınız


İş Cinayeti: Çalıştığı Bahçe İlaçlanırken Zehirlenen Mülteci İşçi Öldü

Ajansların geçtiği bilgiye Afyon Karataş ilçesine bağlı Damlapınar Mahallesi’nde ilaçlama yapılan bir bahçeye çalışmaya giden Suriyeli mülteci kadın, ilacın etkisinden rahatsızlanarak Adana Şehir Hastanesine kaldırıldı. Ancak Rime El Abid yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.  Suriye’deki savaştan kaçarak Adana’ya yerleşen Mülteci Rime El Abid (25) tarım işçisi olarak çalışmaya başlamıştı.

Haberi okumak için tıklayınız


Mülteci LGBTİ+’lar Anlatıyor: Pandemi Bitecek Ama Ayrımcılık Sürecek

HEVİ LGBTİ+ Derneği‘nin, pandemi sürecinde mülteci LGBTİ+’ların yaşadığı sorunları bir raporla kamuoyuna duyurdu. HEVİ LGBTİ+‘dan Müzeyyen Araç, mülteci LGBTİ+’ların pandemi öncesinde de çok büyük sorunları olduğunu belirtiyor ve sorunlara yenilerinin eklendiğini söylüyor. Sorunlara dair acil önerilerini Araç şöyle sıralıyor:

“Pandemi döneminde mülteci LGBTİ+’ların gıda ve hijyen malzemelerine ücretsiz erişimi sağlanmalıdır. Devlet kurumları ya da mülteciler alanında çalışan uluslararası kuruluşlar bunu sağlamalıdır. Mülteci LGBTİ+’lara kısa dönemli de olsa kira desteğinde bulunulmalıdır. Çünkü çoğu sokağa atılma tehdidi altında.

Haberi okumak için tıklayınız


Ali El Hemdan’ın İddianamesi: Polis Sendelememiş, Hemdan Dur İhtarına Uymuş

Evrensel Gazetesi’nden Volkan Pekal’ın ulaştığı iddianameye göre Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ın (18) Adana’da polis tarafından öldürülmesi ile ilgili polis memuru Fatih Karaca hakkında “kasten insan öldürme” suçundan dava açıldı. Kamera görüntüsü sendeledim diyen polis memurunu yalanladı.

İddianameye göre kovalamaca olmadı, polis mermiyi namluya Hemdan yüzünü ona dönükten sonra sürdü. Polis memuru Fatih Karaca’nın savunmasının gerçeği yansıtmadığının ortaya çıktığını belirten Avukat Tugay Bek, dava dosyasında yer alan Adana Kriminal Polis Laboratuvarınca sunulan raporun ise skandal olduğuna vurgu yaptı.

Haberi okumak için tıklayınız


SES: Salgın Mülteciler Açısından Da Sert Geçiyor

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), SES Genel Merkezi’nde online yapılan basın toplantısı ile Covid-19 salgınının iki aylık raporunu açıkladı. Raporda mültecilere dair bir başlık da bulunuyor. Raporda salgın döneminde mültecilerin de zaten oldukça zorlu ve sorunlu olan koşulları daha da ağırlaştığı ifade edildi.

Haberi okumak için tıklayınız


Ayrıca okumanızı tavsiye ettiğimiz haber linkleri:

  1. Beyaz Çarşambalar’ı anlatan mülteci Avishan: İran’da kadınlar uzun süredir cezaevinde: https://www.evrensel.net/haber/405362/beyaz-carsambalari-anlatan-avishan-iranda-kadinlar-uzun-suredir-cezaevinde?a=1789f
  2. 4 çocuk annesi Suriyeli Yesmin’in hayat hikayesi: https://diyarbakiryenigun.com/multeci-kadinlarin-agir-yuku-48167h.html
  3. Antep’ten Ekmek ve Gül Dergisi okuru, mahallelerindeki mültecilere yönelik ırkçı saldırıyı yazdı: https://www.ekmekvegul.net/gundem/mahallemizde-multecilere-yapilan-irkcilik
  4. Genç mülteci işçiler: Geleceğe dair umutlarımız yok: https://multecimedyasi.org/2020/05/20/genc-multeci-isciler-gelecege-dair-umutlarimiz-yok/
  5. ‘Covid-19 çocuklarda savaş ve göç travmasını tetikleyebilir’: https://drive.google.com/file/d/1ZXwPwkMO3VtHnLHe9Sn_uY5iIdcIuVcW/view
  6. 19 Mayıs’ta mülteci gençleri konuşmayacak mıyız? : https://www.evrensel.net/yazi/86369/19-mayista-multeci-gencleri-konusmayacak-miyiz
  7. Deri Tekstil ve Kundura İşçileri Derneği tarafından hazırlanan mülteci işçilerin çalışma yaşamında karşılaştığı hak ihlallerini anlatan raporun videosu: https://twitter.com/deritekskundura/status/1263793378434695168?s=20
  8. Mülteci-göçmen ya da ‘vatansız’ işçiler hakkında-Hakkı Taşdemir: http://isigmeclisi.org/20402-multeci-gocmen-ya-da-vatansiz-isciler-hakkinda-hakki-tasdemir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: