Avrupadan Covid-19

Almanya Seebrucke : Tüm mülteci kamplarını boşaltın

“Tüm mülteci kamplarını boşaltın!” sloganıyla bir dizi eylem kararı alan Mannheim Seebrucke aktivistleri Mannheim Marktplatz Meydanı’nda Mannheimlı demokrasi güçleriyle birlikte eylem gerçekleştirdi.

Koronavirüs salgınıyla birlikte, özellikle kendilerini virüs salgınından koruyamayan mültecilerin , kamplarda sınırlı bir alanda tutulmasını protesto eden katılımcılar. haftalardır ülke genelinde yaptıkları çeşitli eylemlerle konuyu kamuoyuyla paylaşmaya ve mülteci kamplarında zor koşullarda yaşamak zorunda kalan mültecilerle dayanışma çağrılarını yineliyorlar ve olası bir ölümcül felaketin önlenmesi için bütün mülteci kamplarının boşaltılmasını istiyorlar.

Şimdiye kadar yapılan  dayanışma eylemleri sonucunda, Almanya’da bir çok şehir ve belediyelerin, gelecek mültecileri kabul etmeye hazır olduklarını açıklamasına rağmen, Federal hükümetin  kısa bir süre önce Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki Moria Kampı’ndan sadece 47 küçük çocuğu Almanya’ya getirilmesinin eleştirlildiği mitingde, hasat zamanı Alman kuşkonmazını kurtarabilmek için  200.000 Alman turisti hızla ülkeye getirebilen ve  yine 80.000 mevsimlik tarım işçisini  ülkeye getirebilen hükümetin önceliklerinin açıkça belli olduğu ve hükümet için mültecilerin yaşamının hiç bir değeri olmadığının altı çizildi.

“47 kişiyi kabul etmek, ulusal vicdanı temizlemek için utanç verici bir girişimdir” denilen açıklamalarda on binlerce insan için hiçbir şeyi  değiştirmediği, kamplarda ve toplu barınaklarda virüse karşı hiç bir korunmaları  olmadan hijyensiz ve sağlıksız yaşamak zorunda kaldığı belirtildi. Açıklamada ister Yunanistan’da, ister Balkanlarda veya Alman toplu konaklama yerlerinde, önerilen minimum mesafe ve hijyen düzenlemelerinin bir saçmalık haline geldiği söylendi.

(Avrupa Demokrat)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: