Haberler

Mültecilerden AİHM’e imzalı çağrı: Hak ihlallerine karşı adım atın

Hak kayıplarından şikayetçi olan Mülteciler, AİHM’i Türkiye’deki hak ihlallerine karşı adım atmaya çağırıyor.

Change.Org üzerinden açılan İngilizce, Farsça ve Fransızca dillerinde hazırlanan imza metninde, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’deki mültecilerin insani ve yasal haklarının sistematik olarak kaldırıldığı belirtildi.

Metinde, BMMYK’nın Türkiye’deki yetkilerinin devretmesinden itibaren Göç İdaresi’nin mültecilik başvurularının eşi görülmemiş şekilde reddettiğini ve bir çok mülteciden Türkiye’den ayrılmalarını istediğini ve bazılarını da sınır dışı ettiği dile getirildi. Cenevre Sözleşmesindeki geri göndermeme ilkesinin de ihlal edildiği belirtildiği metinde BMMYK’nın süreci izlemekle yetindiği de ifade edildi.

İmza metninde Türkiye’de bir yılı aşkın süredir bulunan mültecilerin sağlık sigortalarının kesilmesinin yarattığı sorunlara da değinildi. Yine imza metninde pandemi sürecinde Türkiye’deki mültecilerin destek alamadığını ve zor koşullar altında yaşadığı da dile getirildi.

Metinde Göç İdaresinin mültecileri sorunları çözen ve mültecilere yardım bir kurum olmak yerine mültecilerin gerekmedikçe gitmemeyi tercih ettiği bir korku alanına dönüştüğü de belirtildi.

İmza metni için tıklayınız

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: