Çocuklar Covid-19

‘EBA TV’de mülteci çocukların ana dilini bilen öğretmenler görevlendirilmeliydi’

Gazinantep Sabah Gazetesi'nden Esra Aydın'ın sorularını cevaplayan sınıf öğretmeni Can Taylan Toprak pandemi sürecinde mülteci çocukların uzaktan eğitime erişimini kolaylaştırmak için ücretsiz internet erişiminin sağlanması ve çocukların anadilini bilen öğretmenlerin görevlendirilmesi gerektiğini belirtti

Gaziantep Sabah – Esra Aydın

Salgının görülmesiyle birlikte ülke genelinde 23 Mart tarihinde itibaren çocuklar,  Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve TRT aracılığıyla eğitime devam etti. Pandemi sürecinde mülteci çocuklar eğitime erişebildi mi ve ne tür sorunlarla karşılaştı? Konuya ilişkin görüştüğümüz sınıf öğretmeni Can Taylan Toprak, mülteci çocukların salgın sürecinde yaşadığı sorunları anlattı.

‘Veli öğretmeni, öğretmen veliyi anlamıyor’

Salgın sürecinden önce de ne yazık ki bizim insanların eğitim, beslenme, barınma, ulaşım ve nihayetinde gayri safi milli hasıladan alınan payın eşit olmadığına dikkat çeken Toprak, bu eşitsizlikler silsilesinin sonuçları itibari ile olumsuz etkilerinin yoksul ve mülteci kesim üzerinde daha fazla olduğunu söyledi. Eğitim sürecinde de hem mülteci öğrenciler hem de diğer öğrencilerin bilgiye ulaşma noktasında sıkıntı yaşadıklarının altını çizen Toprak, “Bu sıkıntılar ailenin sosyo ekonomik yapısıyla doğru orantılı olarak artıyor ya da azalıyor.  Ekonomik olarak daha iyi durumda olan velilerin çocukları bilgiye ulaşım noktasında daha şanslı. Evinde internet erişimi olmayan öğrenci sayısı çok fazla. Çocukların pandemi sürecinde motivasyonları çok düştü. Okullarda mülteci çocuklar ve aileler için tercümanlar vardı. İletişimi bunlar aracılığıyla gideren öğretmenler şimdi Türkçe bilmeyen veliler aracılığıyla nasıl eğitim verebilir ki? Veli öğretmeni, öğretmen veliyi anlamıyor. Eğitimin, insanların sisteme adaptasyonunu sağlayan, toplumla barışık yaşamasını öğreten bir görevi de vardır. Çocukların okuldan uzak kaldığı bu süreçte toplumsallaşmanın önemli bir ayağı ortadan kalktı” ifadelerini kullandı. 

‘Mülteci aileler mevsimlik işçiler denilen bir kitleyi de temsil ediyor’

Her şeyden önce kentte Suriyeli öğrenciler ve öğrencilerin ailelerinin bir “tehdit” olarak görüldüğüne değinen Toprak, ailelerin genel olarak çok kötü şartlarda çalıştıklarını hatırlattı. Toprak, salgın sürecinde de işsiz kalan çocukların ebeynlerinin önceliğinin eğitim değil, karını doyuracak koşulları yaratmak olduğunu söyledi. Pandemi sürecinin aynı zamanda ülkelerin ayakta kalma,ekonomilerini idame ettirme, sağlıkta, eğitimde, üretimde sınav verdikleri bir süreç olduğunu belirten Toprak, “Bu süreç yoksulları ve mültecileri daha çok etkileniyor. Aynı zamanda mülteci aileler mevsimlik işçiler denilen bir kitleyi de temsil ediyor. Bu aileler bahar ile birlikte tarım alanında çalışan çocuklarını eğitim ortamında tutamayan, gezici konumda olan aileler. Bu süreç onların sorunlarını bir kat daha artırmıştır. Gaziantep’te mülteci çocuklar, ailenin sosyo ekonomik gücüyle orantılı uzaktan eğitimden faydalanabilir. Bu ailenin Türkçeyi bilmesi internet erişimi ile doğrudan ilgilidir” diye konuştu.

‘Veliler bir an önce okulların açılmasını bekliyor’

EBA sistemi öncelikle çokta sağlıklı işleyen bir alt yapıya sahip olmadığına dikkat çeken Toprak,  velilerin bu konuda şikayetlerinin olduğunu söyledi. Milli Eğitim Bakan’ın çocukların okuldan soğumaması ve eğitimden kopmaması için böye bir sisteme geçildiği açıklamasınıa hatırlatan Toprak, ancak velilerin EBA sistemine girişte ve sonraki süreçlerde kopmalar yaşadıklarını, sistemin yüz yüze yapıldığı etkili olmadığını, öğrencilerin sıkıldığını dile getirdiklerini belirtti. Toprak, “İlkokul öğrencisi kendi başına rehberlik yapacak bir öğretmen olmadan kolay kolay öğrenemez. İleriki sınıflarda ise ne yazık ki biz çocuklara bilgiye ulaşmadan ziyade ezberletmeyi öğreten,çocuğun kendini birey olarak gerçekleştirmesini sağlayan becerileri kazandırmıyoruz. Şimdi bu çocuklara haydi TV, EBA’dan öğren diyoruz.Böyle bir yöntem sağlıklı bir yöntem değildir.Bu süreç aynı zamanda ‘Öğretmenin’’ rolünün ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı. Veliler bir an önce okulların açılmasını bekliyor.Biz öğretmenler sınıflarımızda bilgi teknolojilerini kullanıyoruz. EBA bir paylaşım programı. Uzun süredir kurulmuş olmasına rağmen çok tercih edilen bir program değil. Ben ve bir çok arkadaşım ‘Morpa Kampüs, Okulistik’ gibi eğitim sitelerinden yararlanıyoruz sınıflarımızda. Şunu söyleye biliriz hangi teknoloji olursa olsun Öğretmen rehberliğinde kullanılmasa çok anlam ifade etmiyor” dedi.

‘Bu süreçte öğrencilerin ana dilini bilen öğretmenler görevlendirilmeliydi’

EBA sisteminde canlı ders sorunu yaşadıklarını, çocukların canlı ders katılımının çok az olduğunu , öğrencilerin motivasyonun düşük olduğunu  ve lise sınavına girecek olan öğrencilerinin durumunun daha da fahim olduğuna dikkat çeken Toprak, “sınav tarihinde yapılan değişiklik ciddiyetsizliği ne yazık ki ortaya koydu” diye tepki gösterdi.  Toprak, “Salgın sürecinde mülteci çocuklara her şeyden önce öğrencilerin ana dilini bilen öğretmenler görevlendir meliydi. Okul sürecinde  sadece öğretmen değil akranlar da dil öğrenimini olumlu yönde etkiliyor. Şunu da belirtmek gerekiyor Gaziantep te okullara düşen mülteci öğrenci sayıları ve bu öğrencilerin denklikleri de eşit değil. A okulunda sınıf başına 1-2 öğrenci düşerken B okulunda sayılar eşit C okulunda ise yabancı öğrenci sayısı yerli öğrenci sayısından fazla. Bunda yerleşim yerindeki mülteci nüfuz yoğunluğu da etkili oluyor. Ama bu eğitimi etkiliyor. Bu süreçte mülteci çocukların seviye tespitleri yapılmalı, sınıf öğretmeninden destek alınarak, Kesinlikle anadilini bilen öğretmenler görevlendirilmeliydi. Bu öğrencilerden internet erişimi olmayan bütün ailelere ücretsiz internet sağlanmalıydı. Aynı şartlar bizim yerli öğrencilerimiz için de geçerli” ifadelerinde bulundu.


Toprak, son olarak şunu ekledi: “Çocukların ve ülkenin geleceği için eğitimle ilgili kararlar alınırken eğitim alanında örgütlü sendikalardan ayrım gözetmeden çağın ruhuna uygun bilimsel verilere dayalı, düşünen,sorgulayan,araştıran,emeğe,üretene saygı duyan nesiller yetiştirmek için eğitim yapılmalı.”

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: