Haberler

23 – 30 Mayıs Mülteci Gündemi

23 Mayıs - 30 Mayıs haftasında mültecilerle ilgili öne çıkan gelişmeleri derledik

Derleyen: Mehmet Cesur Aygün

Suriyeli Muhammed: Virüsten Değil Cezadan Korktuk

Çoğu kayıt dışı işçi olarak çalışan Suriyeli mülteciler, gündelik işlerde ter dökerek geçinmeye çalışanlar ve atık kâğıt işçileri… Onların yaşam koşulları yeterince zordu. Buna bir de pandemi etkisi yansıdı. İzmir’de yaşayan Suriyeli mülteci Muhammed salgın sürecinde yaşadıklarını BirGün Gazetesi’nden Uğur Şahin’e anlattı.

Haberi okumak için tıklayınız


2 mülteci/göçmen işçi yaşamını yitirdi

Geçtiğimiz hafta yaşanan iş cinayetlerinde en az 2 mülteci göçmen işçi cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Bolu Mudurnu’daki bir okulun depreme karşı güçlendirme inşaatında çalışan Iraklı mülteci Tahir, iş güvenliği önlemleri alınmayan binanın dördüncü katından zemine düşerek yaşamını yitirdi.

İstanbul Başakşehir Kayaşehir’de bulunan ‘Tem Tekstil’ kot yıkama fabrikasının kazan dairesindeki patlama sonucu Aleksander Chitauri isimli Gürcistanlı göçmen işçi yaşamını yitirdi.

Haberi okumak için tıklayınız


Sigortası Kesildiği İçin Ölen Mültecinin Oğlu: Geride Kalanlar İçin Bir Şey Yapılsın

Sağlık sigortası Aralık ayında iptal edilen, defalarca açma talebinde bulunduğu halde olumlu yanıt alamayan kalp hastası İranlı mülteci Mohammad Torabi’nin oğlu Babamı geri getiremeyiz ama diğer mülteciler için bir şey yapılsın” dedi.

Haberi okumak için tıklayınız


Mültecilerden AİHM’e İmzalı Çağrı: Hak İhlallerine Karşı Adım Atın

Change.Org üzerinden açılan İngilizce, Farsça ve Fransızca dillerinde hazırlanan imza metninde, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’deki mültecilerin insani ve yasal haklarının sistematik olarak kaldırıldığı belirtildi.

Metinde, BMMYK’nın Türkiye’deki yetkilerinin devretmesinden itibaren Göç İdaresi’nin mültecilik başvurularının eşi görülmemiş şekilde reddettiğini ve bir çok mülteciden Türkiye’den ayrılmalarını istediğini ve bazılarını da sınır dışı ettiği dile getirildi. Cenevre Sözleşmesindeki geri göndermeme ilkesinin de ihlal edildiği belirtildiği metinde BMMYK’nın süreci izlemekle yetindiği de ifade edildi.

Haberi okumak için tıklayınız


Afgan Gencin İstanbul’da Çöp Konteynerinde Sonlanan Hayatı

Okumak ve para kazanmak umuduyla Türkiye’ye gelen 19 yaşındaki Afgan Hafizullah, kâğıt topladığı sırada Ataşehir’de bıçaklanarak öldürüldü. Hafizullah’ın cenazesi, arkadaşlarının topladığı parayla Afganistan’a gönderildi.

“Ahmadi, Hafizullah. Toplam bagaj sayısı: 1”

İstanbul’dan Afganistan’ın başkenti Kabil’e gönderilmek üzere hazırlanmış 19 yaşındaki Hafizullah’ın cansız bedenini taşıyan kutunun üstünde böyle yazıyor. Afgan Hafizullah Ahmadi eğitim hayalleriyle geldiği Türkiye’den bir tabutun içinde ayrılıyor. Hafizullah’un kısa hayatı, bayram öncesi bir çöp konteynerinde son buldu.

Haberi okumak için tıklayınız


Kar Altında Cesedi Bulunan Mültecinin Amcası: Kamran’ı Neden Ölüme Terk Ettiler?

18 yaşındaki Kamran Goodarzi, İran’ın başkenti Tahran’da ailesiyle yaşıyordu. 19 Mart’da Avrupa’ya gitmek umuduyla İran’dan ayrılan Kamran’ın cansız bedeni tam iki ay sonra, 7 mülteci bedeni ile birlikte İran’ın sınır bölgesindeki dağlık alanda bulundu.

Oğullarının cansız bedenlerini teşhis ederek 19 Mayıs’ta toprağa veren aile Kamran’ın göz göre göre ölüme gönderildiğini söylüyor. Aile, Kamran’ın Türkiye polisi tarafından gözaltına alındığını ancak İran sınır polisine teslim edilmek yerine, geldiği yoldan geri gönderildiğini iddia ederek soruyor: “Kamran neden İran polisine teslim edilmedi, neden geldiği o uzun yola geri bırakıldı? Neden ölüme terk edildi?”

Haberi okumak için tıklayınız


Suriyeli Genç Mülteciler Ayrımcılığa Uğradıklarını Dile Getiriyor

Suriyeli Genç Mültecilerin Meçim Kaynaklarına Erişimi çalışmasınana göre gençlerin çalışma oranı yüzde 29, dörtte üçü asgari ücretin altında gelire sahip ve çalışanların yüzde 87’si kayıt dışı çalıştırılıyor. Suriyeli genç mülteciler ayrıca kimlikleri nedeni ile ayrımcılığa maruz kaldıklarını da dile getirdiler.

Haberi okumak için tıklayınız


 ‘EBA TV’de Mülteci Çocukların Ana Dilini Bilen Öğretmenler Görevlendirilmeliydi’

Gaziantep Sabah Gazetesi’nden Esra Aydın’ın sorularını cevaplayan sınıf öğretmeni Can Taylan Toprak pandemi sürecinde mülteci çocukların uzaktan eğitime erişimini kolaylaştırmak için ücretsiz internet erişiminin sağlanması ve çocukların anadilini bilen öğretmenlerin görevlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Haberi okumak için tıklayınız


Yeni Mülteci Akını Bekleyen Atina, Sınıra Takviye Güç Yığıyor

Etnos gazetesinin haberine göre Yunanistan hükümetinin, Meriç Nehri bölgesinde Türkiye’yle olan kara sınırının güvenliğinin sağlanması ve devriye faaliyetleri yürütülmesi için bölgeye 400 polis göndereceği belirtildi.

Haberi okumak için tıklayınız


Af Örgütü Türkiye: Mültecilerin Sınır Dışı Edilmesini Durdurun

Uluslararası Af Örgütü, Suriyeli altı erkeğin geçen hafta açık bir biçimde zorlanarak Kuzey Suriye’ye sınır dışı edilmesine dair açıklama yaptı. Gelişmelerin kaygı verici olduğunu belirten Uluslararası Af Örgütü Türkiye’ye, mültecileri, hayatlarının ve özgürlüklerinin risk altına gireceği bir yere geri göndermeye son verme çağrısında bulundu.

Haberi okumak için tıklayınız


IOM: Amphan Kasırgasında Mahsur Kalan Mülteciler Kurtarılmayı Bekliyor

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Amphan Kasırgası nedeniyle denizde mahsur kalan yüzlerce Arakanlı mültecinin durumu hakkında endişeli. Örgüt, geçtiğimiz hafta Bengal Körfezi’nde oluşan ve hızı saatte 270 kilometreye kadar çıktığı belirtilen kasırganın ortasında kurtarılmayı bekleyen insanlara, biran önce yardım eli uzatılması gerektiğini belirtiyor.

Haberi okumak için tıklayınız


Libya’da Mültecilere Katliam: En Az 30 Ölü

Libya’da insan kaçakçılığı yapan bir Libyalının sığınmacılar tarafından öldürülmesi üzerine maktul yakınları intikama kalkıştı ve en az 30 sığınmacıyı öldürdü.

Haberi okumak için tıklayınız


Okuma Önerilerimiz

1)Moria Kampında Korona Günlerinde Kadın DayanışmasıCehennemde özsavunma

https://www.birartibir.org/goc-ve-multecilik/732-cehennemde-ozsavunma

2) Göçmen İşçi Cenazelerinin AkıbetiSediqı Ataullah’ın ülkesine dönüşü

https://www.birartibir.org/aidiyetler/731-sediqi-ataullah-in-ulkesine-donusu

3) Pandemi Günlerinde Göçmen/Mülteci Emeği: Geçmiş, Bugün, Gelecek – Kemal Vural Tarlan

https://www.birikimdergisi.com/guncel/10125/pandemi-gunlerinde-gocmen-multeci-emegi-gecmis-bugun-gelecek#.XtIgbaf_HWg.twitter

4)Tarlabaşı Dayanışma Grubu sözcüsü Kadir Bal: Çığlıkta Ahenk Aramayan Bir Topluluğuz!

https://www.hertaraf.com/haber-tarlabasi-dayanisma-grubu-sozcusu-kadir-bal-ciglikta-ahenk-aramayan-bir-topluluguz-4458

5)Sınırsız Dünya Sorgulanıyor: Küreselleşme, Göç, ve Sınır Duvarları

https://www.uikpanorama.com/blog/2020/05/26/sinirsiz-dunya-sorgulaniyor-kuresellesme-goc-ve-sinir-duvarlari/

6 – Mülteci işçiler koronavirüs salgını sürecinde yaşadıklarını Evrensel’e yazdı

https://www.evrensel.net/haber/405616/multeci-isciler-yazdi-tercih-sansi-birakmadilar-direkt-acligi-reva-gorduler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: