Haberler

Güney Kıbrıs’ta hükümetin mülteci politikası ve artan ırkçı söylemler protesto edildi

Güney Kıbrıs’ın mülteciler konusunda uyguladığı politikalar ve mülteci merkezlerindeki kötü koşullar dün Güney Lefkoşa’da düzenlenen eylemle protesto edildi.


Kuzey Kıbrıs haber sitelerinin Güney Kıbrıs Haravgi haber sitesine dayandırarak verdiği haberlere göre Güney Lefkoşa’daki “Özgürlük Meydanı’nda” toplanan yaklaşık yüzlerce mülteci hakları savunucusu Rum İçişleri Bakanlığı’na yürüyüş gerçekleştirdi.

Haberde, protestocuların Rum hükümetinin mültecilere yönelik politikaları ve mülteci merkezlerindeki kötü yaşam şartlarını protesto eden pankartlar taşıdıkları ve yürüyüş sonunda yaptıkları basın açıklamasında, mültecilere yönelik kötü uygulamaların 21’inci yüzyılda hala daha devam etmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladıkları yer aldı. Mültecilerle dayanışma mesajları verildi.

Açıklamada COVID-19 salgınına karşı mültecilerin kaldığı merkezlerin boşaltılması ve mültecilerin mültecilik başvurularının hızlandırılması da istendi.

Yürüyüşte Kıbrıs Rum Yönetiminin ve bazı siyasi grupların ırkçı söylemleri de protesto edildi ve ırkçılık karşıtı sloganlar atıldı.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: