Avrupadan

Yunanistan’da ırkçı gösteri: Mülteci kampına yürüdüler

Yunanistan Oropos beldesinde yaşayan bir grup mülteci karşıtı gösteri düzenledi. Malakasa’da bulunan mülteci kampına yürüyüş düzenlemek isteyen gruba polis müdahale etti. Olaylarda 6 polis yaralandı, 5 kişi gözaltına alındı.

Haber: Çağdaş Kaplan

ATİNA- Yunanistan Oropos beldesinde dün öğleden sonra bir grup mülteci karşıtı gösteri düzenledi. Sayıları 400’ü bulan ve kendilerini kent sakinleri olarak adlandıran grup, mültecilerin beldeden çıkartılması yönünde sloganlar attı ve “Artık dayanamıyoruz” yazılı pankart açtı. Mülteci karşıtları ardından Markopoulou kavşağına çıkarak anayolu trafiğe kapattı ve mülteci kamplarına yürümek istedi.

Anayola çıkan gruba polis müdahale etti. Yunanistan basınında yer alan haberlere göre mülteci karşıtları polisin müdahalesine taşlarla karşılık verdi. Çıkan olaylarda 6 polis yaralandı, 5 kişi de gözaltına alındı.

Atina’nın 30 km kuzeyinde bulunan Oropos beldesine bağlı Malakasa köyünde iki mülteci kampı bulunuyor ve bu kamplarda yaklaşık 3 bin mülteci tutuluyor. 5 Nisan’da ailesiyle birlikte Malakasa mülteci kampında kalan Afgan bir mülteci, semptomlar göstermesi üzerine kamptaki sağlık görevlilerine başvurmuş ardından Atina’da bir hastaneye sevk edilen mülteciye yapılan Covid-19 testinin sonucu pozitif çıkmıştı. Bunun üzerine kampa giriş çıkışlar kapatılmış ve kamp karantinaya alınmıştı.

Irkçı Saldırılar Artıyor
Atina’da son dönemde Yeni Demokrasi hükümetinin politikaları ile paralel olarak birçok yerde mülteci karşıtı gösteriler düzenleniyor ve mültecilere dönük ırkçı saldırılar yaşanıyor.Geçtiğimiz ay Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) talebi ile Yunanistan İltica ve Göç Bakanlığı koordinesinde, bin 500 mültecinin Yunanistan adalarındaki kapasitelerinin kat be kat üstünde nüfusa sahip kamplardan ana karaya taşınması sırasında da ırkçı saldırılar yaşanmıştı.

Lesvos Adası’ndaki Moria kampından 4 Mayıs’ta gemilerle ana karaya taşınan mülteciler ardından otobüslerle Selanik bölgesindeki Arnisa, Panagitsa, Edessa belediyelerinde Uluslararası Göç Örgütü tarafından kendileri için ayarlanan otellere nakledilmek üzere yola çıkarılmış fakat mülteciler, bu kentlerdeki ırkçı gösteriler ve engellemeler nedeniyle geceyi otobüslerde geçirmek zorunda kalmıştı.

Aynı gün Girit’in Souda limanında da ırkçılar mültecilerin adaya nakledilme olasılığına karşı gösteri düzenlemişti. Yaklaşık 600 kişi Yunanistan ve Makedonya bayrakları ile limana toplanmış ve Covid-19 salgını nedeniyle ülkede toplu gösterilerin yasak olmasına rağmen yapılan mülteci karşıtı eylemde sık sık nefret söylemi içeren sloganlar atılmıştı.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: