Çocuklar Covid-19

Çocuk işçiler için de hayat ‘normal’e dönüyor

Pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasağı bulunan ancak çalışmak zorunda olan çocuk işçiler, tekrar dışarıya çıkmaya başladı.

İzmir’in ilçeleri arasında yer alan Torbalı’nın son yılların önemli gerçeklerinden biri de çocuk emeği sömürüsü. İlçede birçok çocuk yaşıtları gibi etkinliklerde oynamak, okumak yerine başta sanayi olmak üzere iş yerlerinin yolunu tutuyor.  Suriyeli mültecilerin gelişiyle birlikte ilçede çalışan çocuk işçi sayısı artmış durumda.

Günün neredeyse 10 saatini çalışarak geçiren geri dönüştürülebilir atık toplayıcısı çocuklar, ilçenin çeşitli mahallelerine dağılarak çöp konteynerlerinden geçimlerini sağlayacak parayı çıkarmaya çalışıyor.

Yaşları 6 ile 14 arasında değişen ve günlük 20-30 TL için 10 saat çalışmaya mahkum olan bu çocukların bir çoğu okula ise gitmiyor. Sayıları ülke genelinde olduğu gibi ilçede de artan çocuk işçilerin büyük bir kısmını da savaştan kaçan Suriyeli mülteci çocuklar oluşturuyor.

📸 İbrahim Danış

Torbalı Güncel haber sitesinde yer alan habere göre koronavirüs salgını nedeniyle 4 Nisan’dan beri sokağa çıkma yasağı bulunan ancak çalışmak zorunda olan çocuklar tekrardan arabaları ile sokaklarda görülmeye başlandı.

Gazeteci İbrahim Danış’ın kadrajına takılan Suriyeli mülteci çocuk işçi de salgın kapsamında alınan sokağa çıkma yasaklarından dolayı da uzun süredir çalışamıyormuş ama salgının yarattığı ekonomik yıkımdan dolayı tekrar çalışmaya başlamış. Mahalle aralarında gizli gizli kağıt ve plastik toplayan mülteci çocuk işçi polislere yakalanmamak için ilçe merkezine inmiyormuş.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: