Geçişler

Mayıs ayında 254 mülteci Avrupa’ya geçebildi

Pandemi salgının mülteci geçişlerine etkisi devam ediyor. Mayıs ayında 254 mülteci geçiş Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçiş yapabilirken bin 836 mültecinin geçişi de engellendi.

Mayıs ayında da ‘düzensiz’ yollarla Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecilerin sayısının azlığı dikkat çekit Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) verilerine göre Avrupa Birliği ülkelerine 2 bin 986 mülteci ulaşabildi. Nisan ayında bu rakam bin 315 idi.

Geçişlerin 254’ü Türkiye üzerinden gerçekleşti. 228 mülteci Ege Denizi üzerinden Yunanistan’a bağlı adalara ulaşırken 26 mülteci de kara yoluyla Edirne üzerinden Yunanistan ya da Bulgaristan’a ulaştı.

2020’de 7 bin 819’u denizden olmak üzere, 9 bin 935 mülteci Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştı. İtalya ve İspanya rotası da eklenince 2020 yılının tamamında 24 bin 262 mülteci Avrupa Birliği ülkelerine iltica etti. Bu yıl Akdeniz’de geçiş yaparken yaşamını yitiren mülteci sayısı ise 182.

2009’den Beri En Düşük Rakamlar

Mayıs ayı Nisan ayına göre daha hareketli olsa da  Nisan ve Mayıs ayları, 2009 yılından bu yana tutulan mülteci geçişlerindeki en düşük oran olarak belirlendi. Nisan ayında Ege Denizi güzergahından 49, Edirne üzerinden ise 25 mülteci geçiş yapabilmişti.

1836 Mülteci Durduruldu

İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre ise Mayıs ayında 582’si denizlerde olmak üzere bin 836 mülteci geçi durduruldu. Geçişine engel olunanlar arasında Yunanistan güvenlik güçleri Türkiye’ye itilen mülteciler de bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: