Haberler

30 Mayıs – 5 Haziran Mülteci Gündemi

30 Mayıs- 5 Haziran tarihleri arasında mültecilerle ilgili öne çıkan haberleri derledik

Derleyen: Mehmet Cesur Aygün

İran Polisinin Hedef Aldığı Araçta Bulunan Afgan Mülteciler Yanarak Can Verdi

İran güvenlik güçlerinin, Afgan mültecilerin bulunduğu bir araca açtığı ateş sonucu aracın alev alması nedeniyle 3 Afgan göçmen yanarak can verdi.

Sosyal medyada hızla yayılan bir videoda, alev alan aracın içinden çıkmayı başaran ancak vücudunda çeşitli yanıklar bulunan bir Afgan genç, çevredekilere yandığını söyleyerek kendisine biraz su vermeleri için yalvarıyor.

Haberi okumak için tıklayınız


Güvenlik Personelinin Suriyeli Çobana Uyguladığı Irkçı Şiddet Kamerada

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde hayvanları otlatan Suriyeli mülteci çobanın Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde görevli bir güvenlik personeli tarafından ırkçı şiddete uğradığı anlar kameraya kaydedildi.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde TİGEM’de görevli güvenlik personelinin Suriyeli olduğu anlaşılan çobana otlattığı hayvanların sahibini sorduğu ve hayvanlarını ekinlere soktuğunu söyletmeye çalışırken şiddet uyguladığı görülüyor.

Haberi okumak için tıklayınız


Meriç’i Geçmeye Çalışan Nadera Üç Aydır Kayıp

Ailesiyle Edirne sınırından Meriç Nehri’ni geçtiği sırada Yunan polisi tarafından vurulduğu iddia edilen Suriyeli Nadera Almonla’dan 29 Şubat’tan beri haber alınamıyor. Çocukları annelerinin akıbetini merak ediyor.

Haberi okumak için tıklayınız


Çocuk İşçiler İçin De Hayat ‘Normal’e Dönüyor

Torbalı Güncel haber sitesinde yer alan habere göre koronavirüs salgını nedeniyle 4 Nisan’dan beri sokağa çıkma yasağı bulunan ancak çalışmak zorunda olan çocuklar tekrardan arabaları ile sokaklarda görülmeye başlandı.

Gazeteci İbrahim Danış’ın kadrajına takılan Suriyeli mülteci çocuk işçi de salgın kapsamında alınan sokağa çıkma yasaklarından dolayı da uzun süredir çalışamıyormuş ama salgının yarattığı ekonomik yıkımdan dolayı tekrar çalışmaya başlamış. Mahalle aralarında gizli gizli kağıt ve plastik toplayan mülteci çocuk işçi polislere yakalanmamak için ilçe merkezine inmiyormuş.

Haberi okumak için tıklayınız


Mayıs ayında 254 mülteci Avrupa’ya geçebildi

Pandemi salgının mülteci geçişlerine etkisi devam ediyor. Mayıs ayında 254 mülteci geçiş Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçiş yapabilirken bin 836 mültecinin geçişi de engellendi.

Haberi okumak için tıklayınız


Yunanistan Hükümeti Mültecileri Engellemek İçin Sınıra Bariyer Ekleyecek

Yunanistan hükümeti, Türkiye-Yunanistan sınırını oluşturan Meriç Nehri’nin kendi tarafındaki bariyerleri genişletme kararı aldı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinde pazar günleri yayımlanan Realnews gazetesine yaptığı açıklamada, Ankara’dan gelen, binlerce mültecinin Avrupa’ya geçmeyi yeniden deneyebileceğine ilişkin ifadeleri hatırlatarak, “Egemenliğimizi korumak için gerekli olduğunu düşündüğümüz tüm önlemleri alıyoruz” diye konuştu.

Haberi okumak için tıklayınız


‘Suriyeli Mülteci Kadınlar Çocukları İçin Aç Kalıyor’

Bahram Hajou

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Lotus Genç Alan Derneği, Corona virüsü salgınının Suriyeli mülteciler üzerindeki etkisine dair raporunda, çarpıcı tespitlere yer verdi. Raporda sığınmacı kadınların çocuklarının aç kalmaması için kendi yemeklerini de onlara yedirdiklerine dikkat çekildi.

Haberi okumak için tıklayınız


Fransa’da Binlerce Mülteci Oturum İzni İçin Sokağa İndi

Fransa’nın başkenti Paris’te mülteciler, oturum izni talebiyle gösteri düzenledi, polis müdahale etti. 92 kişi gözaltına alındı

Gösteri yasağına rağmen çok sayıda derneğin çağrısıyla Madeleine Meydanı’nda toplanan binlerce mülteci, Republique Meydanı’na yürüdü. Kendilerine oturum izni verilmesini talep eden mülteciler, hükümet karşıtı slogan attı.

Haberi okumak için tıklayınız


Güney Kıbrıs’ta Hükümetin Mülteci Politikası ve Artan Irkçı Söylemler Protesto Edildi

Kuzey Kıbrıs haber sitelerinin Güney Kıbrıs Haravgi haber sitesine dayandırarak verdiği haberlere göre Güney Lefkoşa’daki “Özgürlük Meydanı’nda” toplanan yaklaşık yüzlerce mülteci hakları savunucusu Rum İçişleri Bakanlığı’na yürüyüş gerçekleştirdi.

Haberde, protestocuların Rum hükümetinin mültecilere yönelik politikaları ve mülteci merkezlerindeki kötü yaşam şartlarını protesto eden pankartlar taşıdıkları ve yürüyüş sonunda yaptıkları basın açıklamasında, mültecilere yönelik kötü uygulamaların 21’inci yüzyılda hala daha devam etmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladıkları yer aldı. Mültecilerle dayanışma mesajları verildi.

Haberi okumak için tıklayınız


‘Mülteciler Sınır Dışı Edilme Korkusuyla Kayıt Dışı Çalışıyor’

Evrensel Gazetesi muhabiri Hilmi Mıynat, Denizli Barosu Göç ve İltica Komisyonu Üyesi Avukat Hayriye Buse Bergamalı ile mültecilerin çalışma koşullarına dair konuştu. Bergamalı ‘Mülteciler sınır dışı edilme korkusuyla kayıt dışı çalışıyor’ dedi.

Haberi okumak için tıklayınız


Bangladeş’teki Mülteci Kampında Covid-19 Kaynaklı İlk Ölüm

Euronews Türkçe’den Melis Ozoğlu’nun haberine göre, ilk koronavirüs kaynaklı ölümüm bildirildiği kampta ayrıca en az 29 kişinin daha salgına yakalandığı duyuruldu. Virüsün daha da yayılmasından endişe ediliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan sağlık yetkilisi Toha Bhuiyan, vefat eden kişinin 71 yaşında bir Rohingya mültecisi olduğunu ve dünyanın en büyük mülteci kamplarından biri olan Kutupalong’da kaldığını belirtti. Covid-19 tedbirlerinin yükseltildiği kamptaki toplam vaka sayısı hakkında ise henüz bilgi verilmedi.

Haberi okumak için tıklayınız


İzmir Kent Konseyi Mülteci Raporu Açıkladı

İzmir Kent Konseyi küresel salgın döneminde mülteci ve göçmenlerin durumuyla ilgili rapor hazırladı. “Pandemi Sürecinde Mülteci-Göçmenlerin İhtiyaçları ve Hizmetlere Erişimde Durum ve İyileştici Öneriler” isimli rapor, kentteki mülteci ve göçmenlerin küresel salgın sürecinde yaşadığı sorunlara tespitte bulunuyor ve çözüm önerileri getiriyor.

Raporda mülteci ve göçmenlerin acil durumlar dışındaki sağlık hakkı da dâhil olmak üzere hak ve hizmetlere erişimlerini engelleyen kayıt işlemleri, bilgi ve hizmette dil engeli, eğitim ve sağlığa erişim, hızla artan işsizlik ve barınma gibi sorunlara değiniliyor

Haberi okumak için tıklayınız


Mülteci Krizini Tel Örgü ve Sınır Enstalasyonları İle Anlattılar

İranlı sanatçı kardeşler Icy ve Sot, New York’ta yaptıkları son estalasyonlarında sınır kontrolü ve mültecilerin yaşadığı insanlık krizini ele alan bir çalışma yaptı.

Haberi okumak için tıklayınız


‘Pandemide LGBTİ+ Mülteciler İlk İşten Çıkarılanlar Oldu’

Herkesin “evde kal”amadığı ya da güvenli alanlarda kalamadığı 3 aya yaklaşan bu zamanda LGBTİ+’lar nelerle karşılaştı, danışma hatlarına başvuran LGBTİ+’lar en çok hangi hak ihlallerine çözüm aradı, sorularına yanıtlar verdiğimiz yazı dizisinde bugün Bugün Kaos GL Derneği Sosyal Hizmet Uzmanlarından Defne Işık anlattı..

Haberi okumak için tıklayınız


‘Göçmenler ve Mülteciler Üç Krizi Aynı Anda Yaşıyor’

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, COVID-19’un dünyanın dört bir yanında hayatları ve geçim kaynaklarını yıkmaya devam ettiğini, en korunmasız gruplara en ağır darbeyi vurduğunu belirterek “Bu durum özellikle hareket halindeki milyonlarca insan için geçerli. Mülteciler ve evlerinden edilerek göçe zorlananlar, şiddet veya afetler nedeniyle evlerinden kaçmak zorunda kalanlar veya güvenceleri olmayan göçmenler gibi” dedi.

Haberi okumak için tıklayınız


Mülteci İşçilere ‘Maske Üretimi’ Sömürüsü

Ankara’da bir baskı atölyesinde çalışan Iraklı mülteci işçi, çalıştığı atölyede salgın günlerinde yaşadıkları sıkıntıları ve işten çıkarılmasına giden süreci Patronların Ensesindeyiz Ağı’na anlattı.

Sigortasız olarak çalıştırıldığını aktaran mülteci işçi, “Salgından önce patronla aramızda bir sorun yoktu ama maske üretimi başlayıp da büyük paralar kazanılmaya başlayınca bizim üzerimizdeki baskı çok arttı. Bu süreçte artık çalıştığımız dakikaların bile hesabı tutulmaya başlandı” dedi. Patronların kendilerine verdikleri maaşı bile lütuf gibi gösterdiklerini, kendi haklarını lütuf gibi sunmaya çalıştıklarını vurguladı.

Haberi okumak için tıklayınız


Amsterdam’da Çocuk Sığınmacılar İçin Sessiz Eylem

Hollanda’da “VluchtelingenWerk Nederland”, “Defence for Children” ve  “Stichting Vluchteling” isimli mülteci ve çocuklara yardım kuruluşları, son birkaç aydır hükümete “Yunanistan’ın Midilli Adası´ndaki mülteci kamplarında kalan savunmasız ve çok kötü koşullarda yaşayan refakatsiz çocukların Hollanda’ya getirilmesi” çağrısı yapıyordu.

Haberi okumak için tıklayınız


Mayıs Ayında 14 Mülteci/Göçmen İşçi Öldü

İSİG Meclisi’nin (@isigmeclisi) verilerine göre Mayıs ayında 14 mülteci/göçmen işçi çalışırken yaşamını yitirdi. İşçilerin 6’sı Afganistanlı, 5’i Suriyeli, 1’i Azerbaycanlı, 1’i Gürcistanlı ve 1’i Iraklı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: