Dünyadan

Afgan mültecilerin öldürülmesi protesto edildi

Son dönemde İran'ın Afgan mültecilere yönelik şiddet olaylarının ardından yüzlerce kişi İran’ın Afganistan'daki Büyükelçiliği önünde protesto eylemi gerçekleştirdi.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan İran Büyükelçiliği önünde Ulusal Dayanışma Partisi tarafından protesto düzenlendi. İran polisinin Afganlara karşı sert tutumu ve Afgan mültecilerin hayatını kaybetmesine yönelik uygulamalara karşı düzenlenen protestoya yüzlerce kişi katıldı. Protestocular, “İran lideri Hamaney ulusal terörist lideridir. Bizi niye suda boğdunuz” sloganı atarken, sosyal medyaya “Biraz su getirin, yandım” gibi ifadeler yer aldı.

Afgan Mülteciler Hep Acı Çekiyor’

Eylemlere katılan Rahmatullah adlı gösterici, İran hükümetinin Afgan mültecilere sert müdahalelerde bulunduğunu ifade ederek, “Afgan mültecileri hep acı çekiyor. Suda boğuyorlar, cezalandırıyorlar. On mültecimizden haber alamıyoruz. Ne yaptılar bilmiyoruz. Çocuk yanıyor su istiyor, kimse bir yudum su vermiyor. Bu nasıl Müslümanlıktır. Allah’tan başka yardımcımız yok” ifadelerini kullandı.

Nehre Atıldılar, Araçları Tarandı

Onlarca Afgan mülteci, İran Sınır Muhafızları tarafından Afganistan-İran sınırında bulunan Herirud Nehri’ne atılmıştı. Geçtiğimiz günlerde de İran güvenlik güçlerinin, Afgan göçmenlerin bulunduğu bir araca ateş açması sonucu 3 Afgan mülteci hayatını kaybetmişti.

Savaş Binlerce Can Aldı

Yaklaşık 3 milyon Afgan İran’da yaşıyor ve bunların büyük bir kısmı savaş ve yoksulluktan dolayı ülkelerini terk ettiler.

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin İran’ı sert şekilde etkilemesinin ardından ardından on binlerce Afgan ülkelerine geri dönmüştü.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre geçen sene Afganistan’da çatışmalar nedeniyle 10 binden fazla kişi hayatını kaybetti ya da yaralandı. Ülkede 40 yıldır devam eden savaş milyonlarca Afgan’ın evlerini terk etmesine neden oldu.

(Şarkul Avsat)

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: