Haberler

Meriç’te kaybolan Suriyeli mülteci Nadera Almonla Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Suriyeli mülteci Nadera Almonla, eşi ve 6 çocuğu ile birlikte 28 Şubat’ta Meriç Nehri’nden kaçak yollarla Türkiye’den Yunan sınırı geçerken kaybolduğunu ve 29 Şubat’tan beri de kendisinden haber alınmadığını belirterek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Koçyiğit, önergesinde, “Nadera’nın eşi Muhammed Almonla, gazeteye verdiği röportajda, 28 Şubat’ta yaklaşık 40 kişilik göçmen grubuyla birlikte akşam saatlerinde İstanbul’dan Edirne’ye yola çıktıklarını, Edirne’ye vardıklarında otobüsü durduran Türk polislerinin onları bir spor salonuna götürdüklerini, ertesi gün sabah yine 20 kişilik bir göçmen grupla İpsala Sınır Kapısı’ndan Meriç Nehri’ne vardıklarını ve burada botlarla Meriç Nehri’ni geçtiklerini ancak Yunanistan sınırına vardıklarında Yunan askerleri tarafından fark edilerek üzerine ateş açıldığını ve o esnada eşi Nadera Almonla’nın suyun içinde elini bıraktığını ve son kez onu yüzükoyun suda hareketsiz olarak gördüğünü anlatmıştır” ifadelerine yer verdi.

Kadının aylardır aranmasına rağmen bulunamadığını kaydeden HDP’li Koçyiğit, “Suriyeli Nadera Almonla’nın kaybolmasından sonra ailesi ve mültecilerle dayanışma içinde olan avukatların Yunan makamlarına ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yaptıkları tüm başvuruları sonuçsuz kalmıştır. Avukatlar, Nadera Almonla’nın kayıp olayı ile ilgili Türkiye’de de devam eden bir soruşturma olduğunu ancak etkili yürütülmediğini ifade etmektedirler” dedi.

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit

‘Nadera İçin Türkiye’de Yürütülen Soruşturma Ne Aşamada’

HDP Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit’in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yönelttiği sorular şöyle:

1. 29 Şubat’tan beri kayıp olan Suriyeli göçmen Nadera Almonla ile ilgili Türkiye’de yürütülen soruşturma hangi aşamadadır? Soruşturma kapsamında bugüne kadar hangi bulgulara ulaşılmıştır?

2. Nadera’nın kayıp olduğu günden beri Yunan makamlarıyla iletişime geçilmiş midir? Geçilmişse, Yunan makamları kayıp Nadera Almonla ile ilgili hangi bilgiler vermiştir?

3. Nadera’nın kaybolduğu bölgede kıyının her iki tarafından da detaylı bir arama çalışması başlatılmıştır? Kayıp Nadera’nın bulunması için Yunanistan Devleti ile ortak bir arama çalışması yürütülüyor mu?

4. Suriyeli Nadera Almonla kayıp olduğu Türkiye sınır bölgesinde kamera kayıtları incelenmiş midir? O gün bölgede görev yapan kolluk kuvvetlerin ifadelerine başvurulmuş mudur?

5. Yunan makamlarından Nadera Almonla kayıp olduğu sınır bölgesindeki kamera kayıtlarının incelemesi için başvuru yapılmış mıdır? O gün o bölgede görev yapan Yunan kolluk kuvvetlerin ifadelerine başvurulması için girişimde bulunmuş mudur?

6. 29 Şubat’tan beri kayıp olan Suriyeli göçmen Nadera Almonla’nın akıbetine dair kuvvetli deliller nelerdir? Nadera Almonla hayatta mıdır? Yoksa, birçok göçmen gibi Meriç Nehrin’de boğularak ölmüş müdür? Şayet, yaşamını yitirmişse bugüne neden cansız bedenine ulaşılmamıştır?

7. 28 Şubat 2019 tarihinde Türkiye’nin “Avrupa sınırında mültecilerin geçişini durdurmayacak” açıklamasının ardına kaçak yollarla Yunanistan’a geçen göçmen sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı sınırdan geçerken kaybolmuş kaçı yaşamını yitirmiştir? Yaş, cinsiyet ve uyrukları nedir?

8. Türkiye’den Yunanistan’a kaçak yollarla geçen mülteci göçmenlerin kaçı “geri itme” ile gönderilmiştir? Türkiye geri gönderilen mülteci ve göçmenlerle ilgili hangi işlemler yapılmıştır? Bunlardan kaç kişi geri gönderme merkezlerine, kaçı kamplara yerleştirilmiştir?

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: