Çocuklar Özel Haber Emek

Fişek Enstitüsü: Göçmen çocuklar daha düşük ücret alıyor, ayrımcılığa maruz kalıyor

Bugün Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü. Dünya genelinde milyonlarca çocuk işçi bugüne çalışarak giriyor. Türkiye’de ise çocuk işçi emeği mülteci nüfusun artması ile birlikte daha da büyüdü. Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı, Türkiye’deki mülteci/göçmen çocuk emeği ile ilgili Mülteci Medyası’na değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin 1990’lardan beri göçmen işçilere yönelik açık kapı politikası uyguladığının hatırlatıldığı açıklamada “Göçmen işçiler başta mevsimlik işler olmak üzere, küçük işletmeler için ucuz bir işgücü kaynağı. 1990’lardan beri sürekli olarak farklı ülkelerden göçmen işçiler geliyor, bugün de Suriyeli işçiler Türkiye işgücü piyasasında yer alıyor. Farklı dönemlerde farklı ülkelerden gelen yabancı göçmen işçiler Türkiye işgücü piyasasının kalıcı bir parçası haline gelmiş durumda. Çocuk işçiler de bunun bir parçası, meseleye böyle bütüncül bakmak gerek. Batılı ülkelere ilişkin çalışmalar, göçmen işçilerin yerli işgücü kıtlığı çekilen alanlarda bu boşluğu doldurduğuna işaret ediyor. Buna karşın, Türkiye’de göçmen işçilerle yerli işçiler arasında bir rekabet yaşanıyor ve göçmen işçiler güvencesiz olmaları nedeniyle yerli işçilere tercihen işe alınıyorlar” denildi.

‘Göçmen Çocuk İşçiliğine Dair Resmi Veri Bulunmuyor’

Türkiye’de göçmen çocuk işçiliğinin durumuna, nicel büyüklüğüne, sektörel dağılımına, çalışma koşullarına ilişkin resmi bir veri bulunmadığının ifade edildiği açıklamada şu cümlerere yer verildi “TÜİK’in Çocuk İşgücü Anketi ciddi eksiklikler barındırmasına rağmen, Türkiyeli çocukların çalışma deneyimlerine ilişkin yetersiz de olsa bilgiler sunuyor. Ancak bu araştırma göçmen çocukları kapsamıyor. Bu basit bir eksiklik olarak değerlendirilemez. Çünkü alan araştırmaları yüzbinlerce göçmen çocuğun Türkiye’de çeşitli sektörlerde çalıştırıldığını ortaya koyuyor. Devletin bu görmeme ya da görmezden gelme hali, işyerlerinde göçmen çocuk emeği sömürüsünü derinleştiriyor, çalışma koşullarını daha da ağırlaştırıyor”.


‘Aynı İşi Yapsalarda Aralarında Ücret Farkı Var’

Türkiyeli çocuklarla göçmen çocukların aynı işi yapsa da aralarında ücret farkının olduğunun belirtildiği değerlendirmede “Türkiyeli ve göçmen çocuklar esasında aynı atölyelerde, aynı fabrikalarda, aynı tarlalarda kısaca aynı işyerlerinde çalışıyorlar. Dolayısıyla işyerinde aynı tehlikelerle, ağır ve çalışma koşulları ile yüz yüzeler. Ancak aynı işi yapsalar da göçmen çocuklar daha düşük ücret alıyorlar, ücretlerinin ödenmemesi nadir görülen bir durum değil. Bunun yanı sıra alan araştırmaları işyerlerinde çeşitli ayrımcı uygulamalara maruz kaldıklarını, ne yaygınlıkta olduğunu bilmemekle birlikte şiddete uğradıklarını gösteriyor” denildi.  

‘İşverenler Tarafından Maliyetleri Düşürmek İçin Kullanıldı’

Türkiye’ye yönelik yakın dönemli kitlesel göç dalgasının işverenler tarafından işgücü maliyetlerini düşürmek için bir fırsat olarak kullandığının ifade edildiği değerlendirme şöyle sürdürüldü “Türkiye’de çocuk işçilerin çalışma koşullarının göçmen işçilerin varlığı ile daha da kötüleştiği, hatta boşa çıktıkları söylenebilir. Çalışıp elde ettikleri gelirin ailelerinin geçimi için büyük öneme sahip olduğu gerçeği göz önüne alınırsa, boşa çıkmaları, kısa vadede yıkıcı etki yaratıyor”.     

‘Çocuk İşçiliğin Farklı Biçimleri İçin Özgün Çözümler Üretilmeli’

Toptancı bir çözümün getirilemeyeceğinin de dile getirildiği açıklamada “Çocuk işçiliğin birçok farklı biçimi ve özgünlükleri var, dolayısıyla her bir olgu için özgün çözümler geliştirilmelidir. Örneğin gezici ve geçici tarım işlerinde çalışan çocukların aileleri topraksız köylülerdir. Bu ailelerin çocuklarını alıp yollara düşmemesi için üzerinde hayatlarını sürdürebilecekleri bir toprağa sahip olmaları gerekir. Bu da, doğaldır ki, var olan toprak yapısı değiştirilmeden olmaz. Kısacası, çocuk işçiliğin sona ermesi köklü yapısal dönüşümler yapmayı gerektirmektedir.” denildi.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: