Geçişler

BM, Yunanistan’ın mültecileri geri itmesini uyarmakla yetindi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Yunanistan'ın deniz ve kara sınırından mültecileri hukuksuz bir şekilde Türkiye'ye "geri itmesini" uyarmakla yetindi

BMMYK Sözcüsü Babar Baloch, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan’a iltica etmek isteyen mültecilerin “geri itildiğine” dair raporlarda ciddi artış olduğunu aktardı.

Edindikleri bilgilere göre, Yunan topraklarına ulaştıktan sonra bazı mültecilerin Türkiye’ye geri gönderildiğini ifade eden Baloch, Yunan makamlarının ülkenin kara ve deniz sınırlarında mültecileri Türkiye tarafına “geri ittiğine” dair birçok haber çıktığını aktardı.

Baloch, Yunanistan hükümetine bu iddialara yönelik soruşturma başlatması çağrısında bulunarak, “BMMYK, bu tür haberlere ilişkin endişelerini Yunan hükümetiyle sürekli paylaştı ve medya, sivil toplum kuruluşları ve doğrudan tanıklıklara dayanan iddialar için acil soruşturmalar başlatılması çağrısında bulundu. Tüm bunlara rağmen özellikle denizde geri itilmelere ilişkin haberlerde artış devam ediyor.” dedi.

Her ülkenin kendi sınırlarını koruma hakkı olduğunu belirten Baloch, “Ancak, mevcut iddialar Yunanistan’ın uluslararası yükümlülüklerine aykırı ve bu insanlar ciddi tehlikelere maruz bırakılıyor.” uyarısında bulundu.

Baloch, Yunanistan’ı uluslararası insan hakları ve mültecileri koruma standartlarına saygı göstermeye davet etti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: