Haberler

6 -12 Haziran Mülteci Gündemi

6 Haziran - 12 Haziran tarihleri arasında mültecilerle ilgili öne çıkan haberleri derledik

Derleyen: Mehmet Cesur Aygün

2 Yaşındaki Suriyeli Halid Irkçı Saldırının Mı Kurbanı Oldu?

Hatay’da açılan ateş sonucu yaşamını yitiren 2 yaşındaki Suriyeli mülteci Halid Yusuf’un ölümü ile ilgili AA saldırının sebebini bilinmediğini yazarken İHA ise sarhoş maganda kurşunu olarak haberi geçti. Halid’in ölümünün karşısında medyanın tutumu polis kontrol noktasında öldürülen Ali El Hemdan’ı hatırlattı.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

Devrilen Traktörün Altında Kalan Afgan Tarım İşçisi Hayatını Kaybetti

Bilecik’in Söğüt ilçesi  Çaltı köyünde tarım işçisi olarak çalışan 25 yaşındaki Afganistanlı mülteci İsmail Kandevar yönetimindeki traktör, seradan köye dönerken devrildi.  Sürücü Kandevar, devrilen traktörün altında kaldı. Devrilen traktörün altında kalan Afganistanlı mülteci tarım işçisi hayatını kaybetti.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

Meriç’te Kaybolan Suriyeli Mülteci Nadera Almonla Meclis Gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Suriyeli mülteci Nadera Almonla, eşi ve 6 çocuğu ile birlikte 28 Şubat’ta Meriç Nehri’nden kaçak yollarla Türkiye’den Yunan sınırı geçerken kaybolduğunu ve 29 Şubat’tan beri de kendisinden haber alınmadığını belirterek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

Afgan Mültecilerin Öldürülmesi Protesto Edildi

Son dönemde İran’ın Afgan mültecilere yönelik şiddet olaylarının ardından yüzlerce kişi İran’ın Afganistan’daki Büyükelçiliği önünde protesto eylemi gerçekleştirdi.  Eylemde, İran hükümetinin Afgan mültecilere sert müdahalelerde bulunduğunu ifade ederek, “Afgan mültecileri hep acı çekiyor. Suda boğuyorlar, cezalandırıyorlar. On mültecimizden haber alamıyoruz. Ne yaptılar bilmiyoruz” denildi.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

Yeni Çağ Gazetesi’nden Yeni Provakatif Haber: Besle Kargayı Oysun Gözünü

Suriyeli mülteciler aleyhine yaptığı provokatif haberler ile dikkat çeken Yeni Çağ Gazetesi benzer haberler üretmeye devam ediyor. Gazete, savaş ve şiddet sarmalından kaçarak Türkiye’ye gelen mültecileri hedef gösteren son haberinde mültecilere karga benzetmesinde bulundu.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

Akdeniz’de Batan Mülteci Teknesinde Ölü Sayısı 55’e Yükseldi

Tunus’un Safaks ili kıyılarında mültecileri taşıyan teknenin batması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 55’e yükseldi. Uluslararası Göç Örgütü’nün verilerine göre 1 Ocak 2020- 13 Haziran 2020 tarihleri arasında Akdeniz 269 mülteci geçiş yaparken yaşamını yitirdi.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

Danimarka’da Mültecilere Karşı Sprey Dağıtan Siyasetçilerin “Irkçılık” Cezası Onandı

Danimarka’da mültecilere karşı kullanılmak üzere sprey dağıtan ırkçı siyasetçilere verilen cezalar Temyiz Mahkemesi tarafından onaylandı. 150 adet saç spreyinin etiketini “Sığınmacı Spreyi: Yasal ve Etkin” olarak değiştiren ırkçı parti, ülkede yasak olan biber gazı yerine sığınmacılara karşı sprey kullanılabileceği yönünde propaganda yapmıştı.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

Mültecilere Yönelik Cezasızlık Hak İhlallerini Anlatıyor!

Mültecilere yönelik ayrımcılık ve nefret söylemi gün geçtikçe artıyor. Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Arus, cezasızlık süreçlerinin hak ihlallerinin artmasına neden olduğunu belirtterek mücadele edeceklerini söyledi

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

ILO ve UNICEF: Milyonlarca Çocuk, COVID-19 Nedeniyle Çocuk İşçiliğine Sürüklenebilir

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve UNICEF’in yayınladığı yeni bilgi notuna göre, milyonlarca çocuk, COVID-19 krizi nedeniyle çocuk işçiliğine sürüklenebilir; 20 yıl boyunca kaydedilen ilerlemenin ardından ilk kez çocuk işçiliğinde artış görülebilir.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

Çocuk İşçiliğine Karşı Karikatüristler Eylemde

Grafik sanatçıları, çocuk işçiliğine karşı mücadele için küresel bir eylem başlattı. 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü kapsamında Cartoons for Change girişimi, dünyanın dört bir yanından karikatüristleri, illüstratörleri ve tüm yaratıcı meslek sahiplerini, çalıştırılan kız ve oğlan çocuğunu savunmak üzere yaratıcılıklarını kullanmaya davet ediyor.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

Fişek Enstitüsü: Göçmen Çocuklar Daha Düşük Ücret Alıyor, Ayrımcılığa Maruz Kalıyor

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı, Türkiye’deki mülteci/göçmen çocuk emeği ile ilgili Mülteci Medyası’na değerlendirmelerde bulundu. Değerlendirmede mülteci/göçmen çocukların daha düşük ücret aldığı, ayrımcılığa ve şiddete maruz kaldığı vurgulandı.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

5 Yılda 72 Mülteci Çocuk İşçi İş Cinayetlerinde Yaşamını Yitirdi

Artan mülteci/göçmen çocuk emeği iş cinayetlerine de yansıdı. İSİG Meclisi’nin verilerine göre ise 2014-2019 yılları arasında en az 72 mülteci çocuk iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

Amnesty: Hırvatistan Polisi, Bosna Sınırında Mülteci ve Sığınmacılara İşkence Uyguluyor

Uluslararası Af Örgütü, Hırvatistan polisinin Bosna sınırında göçmenlere ve sığınmacılara yönelik insan hakları ihlallerinin korkunç bir biçimde artırdığını ortaya çıkardı. Son günlerde bir grup göçmen ve sığınmacı, polis memurları tarafından bağlanarak, darp edildi ve işkenceye uğradı. Polis memurları, işkence uyguladıkları kişileri aşağılayarak sınıra itti.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

‘İstanbul’da Suriyelileri Tehdit Olarak Algılama Eğilimi Yüksek’

İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü (IstanPol) yayınladığı rapora göre en kalabalık Suriyeli nüfusuna sahip İstanbul’da Suriyelileri tehdit olarak algılama eğilimi yüksek çıktı. İstanbul’un en büyük sorunu olarak Suriyelileri görenler (yüzde 10,5) üçüncü sırada gelmektedir.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

3 mülteci öğrenciden 1’i EBA TV’de derslerini takip edemedi

Kızılay, pandemi sürecindeki mülteci öğrencilerin uzaktan eğitime erişiminlerinin önündeki sorunları tespit etmek, çözüm önerileri üretmek ve var olan kaynakları tespit edilen sorunların çözümüne yöneltmek amacıyla bir çalışma yayınladı. Kızılay’ın pandemi sürecinde mülteci çocukların uzaktan eğitime erişimi ile ilgili hazırladığı rapora göre üç öğrenciden biri derslerini takip edemedi.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

Çayda, Gürcü işçilerin yerini mülteci işçiler aldı

Sınır kapısının kapanmasıyla Gürcistan’dan gelemeyen göçmen çay işçilerinin yerini, daha önce Türkiye’ye yerleşmiş Afganistanlı, Senagalli, Azerbaycanlı ve Özbekistanlı mülteci işçiler aldı.

Haberi Okumak İçin Tıklayınız

Okuma Önerileri:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: