Avrupadan

AB’yi yeni bir mülteci göçü endişesi sardı

Koronavirüs tedbirlerinin gevşetilerek sınırların açılması ardından Brüksel, yeni bir mülteci göçü yaşanmasından endişe duyuyor. Frontex ise Türkiye’nin yeniden sınırlarını açma olasılığına karşı polisiye önlemleri artırmayı planlıyor.

Fırat Haber Ajansı’nda yer alan habere göre dünyayı sarsan koronavirüsü salgının ardından Avrupa Birliği (AB) sınırlarını kapatmıştı. Bu durum batılı ülkelere kaçak göçmen akışının da durmasına neden olmuştu. Ancak geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren bazı sınır kapılarının açılması AB’ye ayak basan mülteci sayısına da hemen yansıdı. Mayıs ayında 4300’e yakın kişi birliğe üye ülkelere düzensiz yollarla giriş yaptı.

AB Sınır Koruma Ajansı (Frontex)’nın raporuna göre bu rakam Nisan ayından neredeyse iki kat daha fazla. Ocak ayından Mayıs’a kadar ise toplam 31.600 kişi düzensiz şekilde AB’ye ayak basarken, bu sayılar geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 6 daha az. Geçtiğimiz Şubat ayında Türkiye hükümeti AB’ye karşı mültecilere sınırlarını açmamış olsaydı, bu rakamın daha düşeceği ifade ediliyor. Afganlar en çok gelen mülteci sıralamasında başı çekiyor.

Frontex Direktörü Fabrice Leggeri ise salgınla beraber Avrupa’ya yönelik mülteci ve göçmen hareketliliğinin tamamen durduğunu belirterek, AB ülkelerinin yeniden sınırlarını açmasıyla bu durumun değişebileceğine dikkat çekti. AB’nin dış sınırlarını korumakla sınırlı olan ve merkezi Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan Frontex’in üst düzey ismi Legeri, koronavirüs tedbirlerinin kaldırılmasıyla beraber sınırların hemen açılmasından büyük bir mülteci akışı beklentisi içinde olduklarını bildirdi.

‘Türkiye Sınırlarını Yeniden Açabilir’

Frontex yetkilisi, Türkiye’nin yeniden sınırlarını mültecilere ve göçmenlere açma ihtimalinin olduğunu belirtti. Sınır kapılarının yeniden açılmasında Yunanistan’a daha fazla Frontex gücünü göndereceklerini belirten Legeri, son aylarda Türk sınır güvenlik elemanlarının da en 5 kez Yunanistan’a doğru ateş açtığını söyledi.

Türkiye’nin bir kez daha kapılarını açma endişesinden dolayı sınır güçlerinin tehdit altında bulunduğunu iddia eden Legeri, AB’nin iltica sisteminin de değişmesi gerektiğini savundu. Daha önce Alman hükümeti ve AB Komisyonu’nun dile getirdiği sığınma başvuruları sınır kapılarında incelenmesine yönelik öneriyi desteklerini ifade eden Frontex Müdürü “İltica süreci hızlanmalı ve başvurusu kabul edilmeyenler derhal sınır dışı edilmeli” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: