Avrupadan

Almanya mültecileri geri göndermeye başlıyor

Almanya koronavirüs salgını sebebiyle sınırların kapatılmasından dolayı askıya aldığı mültecileri geri gönderilme uygulamasına yeniden hayata geçiriyor. Mülteciler ilk ayak bastıkları Avrupa Birliği ülkesine geri gönderilecek.

Almanya, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle Mart ayında ara verdiği mültecileri geri gönderilmesi uygulamasına aşamalı olarak yeniden başlayacağını duyurdu. Alman haber ajansı dpa’nın haberine göre Alman İçişleri Bakanlığı sınır dışı uygulamasının sınırların yeniden açılmasıyla birlikte başlayacağını doğrulattı.

Avrupa Birliği ülkelerine iltica hukukunu düzenleyen Dublin Anlaşması’na göre, mülteciler ilk ayak bastıkları Avrupa Birliği ülkesinde mülteci başvurusunda bulunabiliyor. Yani eğer Almanya, başvuruyu incelerken söz konusu kişinin daha önce başka bir Avrupa Birliği ülkesine ayak bastığını tespit ederse, Dublin kuralları uyarınca başvuruda bulunan kişiyi o Avrupa ülkesine geri gönderebiliyor. Dublin Anlaşması’na Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sına Norveç, İzlanda, İsviçre ve Liechtenstein da kısmen dahil ediliyor. 

Dublin Anlaşmasına Yeniden Dönüş

Ancak Berlin yönetimi, 23 Mart’tan bu yana askıya alınan Dublin Anlaşması’na dönüşü aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Buna göre söz konusu mülteci önce Almanya’nın sınır komşularına kara yoluyla götürülecek, oradan da uçakla ilgili Dublin ülkesine gönderilecek. Bu uçuşlarda da “charter” uçaklar kullanılacak. Bu önlemin koronavirüsün kıtada yayılmasını engellemek amacıyla alındığı belirtildi.

Ancak geri gönderilecek kişi Covid-19 belirtileri gösteriyorsa ya da hasta olduğu tespit edilirse tedavisi sona erinceye kadar Almanya’da kalabilecek. Mültecilerin Almanya’dan çıkışı aşamalı olarak gerçekleşecek. Mülteciler öncelikle kara yoluyla Almanya’nın sınır komşularına götürelecek ve oradan da ilk ayak bastıkları Avrupa ülkesine hava yoluyla gönderilecek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: