Medya

Mülteciler yine suç ile ilişkilendirildi: Suriyeli Mafyası

Mültecilere yönelik hak ihlallerinin en çok yaşandığı alanların başında medya da geliyor. Mülteciler geleneksel medyaya ait haber sitelerinde ancak suçla ilişkilendirilerek yer alabilirken mültecilerle ilgili haberler nefret söylemi, düşmanlaştırıcı ifade, ayrımcı dil, yanlış bilgi, kriminalize eden söylem, çarpıtma, abartma, mağduriyet yineleme ve yanlış görsel kullanımı içeriyor.

Bugün bu haberlerin bir örneği daha yapıldı. Anadolu Ajansı bu sabah abonelerine ‘İzmir’de suç örgütüne yönelik operasyonda 15 zanlı gözaltına alındı’ başlıklı bir haber geçti. Haberde İzmir Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ve İstihbarat Şubesi koordinesinde, “suç işlemek amacıyla örgüt kurdukları”, “nitelikli yağma” ve “hürriyeti tahdit” olaylarına karıştıkları ileri sürülen kişilere yönelik operasyon yapıldığının bilgisi verildi.

‘Kimlik İle İşlenen Suç Arasında Bağ Bulunmuyor’

Haberde ayrıca gözaltına alınan şüphelilerin aralarında ‘Suriyelilerin’ de olduğu belirtilirken daha fazla ayrıntıya yer verilmedi. İşlenen suçla doğrudan ilişkisi olmadığı halde bu kişilerin Suriyeli olduğuna dair haberde bilgi verilmesi okurlar hakkında genelleme yapılmasına neden olurken Suriyeli mültecilerin suçla ilişkilendirilmesine, kriminalize edilmesine de sebep oluyor.

Başlıkta Suriyeli Vurgusu

Hali hazırdaki haber mültecilere yönelik hak ihlali içerirken İzmir’de yayın yapan Ben TV, Ege’de Sonsöz ve Ege’ye Bakış isimli yerel haber siteleri daha fazla tık almak adına başlıkta ‘Suriye Mafyası’ vurgusu yaparak yapılan hak ihlalinin daha da büyümesine neden oldu. Başlıklarda söz konusu suç örgütünün tamamı Suriyelilerden oluşuyormuş gibi yansıtıldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: