Avrupadan

Yunanistan’da mülteciler sokakta kalmak zorunda bırakılıyor

Afgan mülteciler, kamptan çıkarıldıktan sonra geldikleri Atina'da Viktoria Meydanı'nda sabahlamak zorunda bırakılıyor. 66 mülteci, hükümetin kendilerine konaklayacak bir yer bulmasını istiyor.

Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki Moria Kampı’nda iltica hakkını elde eden ve ülke içi yolculuk yapabilen Afgan mülteciler, kamptan çıkarıldıktan sonra geldikleri başkent Atina’da Viktoria Meydanı’nda, sokakta kalmak zorunda bırakılıyor.

Yunanistan’da, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilip, mülteciler için uygulanan konaklama programlarının sona ermiş olması nedeniyle Midilli’deki Moria Kampı’ndan uzaklaştırıldıklarını söyleyen mülteciler, kalacak yerlerinin bulunmadığını anlattı. Aralarında 4 hamile kadın ve çocukların da bulunduğu 66 mülteci, Yunan hükümetinin kendilerine konaklayacak bir yer bulmasını istiyor.

Atina’ya iki gün önce gelen Alireza, “Moria Kampı’nda artık kalamayacağımızı söylediler. ‘Atina’ya gidip işlemlerinizi orada yapacaksınız ve kimliklerinizi aldıktan sonra nereye giderseniz gidin’ dediler. Bizler de buraya geldik fakat ne paramız ne de kalacak yerimiz var. Kimse bizimle ilgilenmiyor.” ifadesini kullandı.

Aynı meydanda kalan başka bir Afgan mülteci de ”Bunu aklım almıyor. Biz mülteciyiz. Burada bizi resmen terk ettiler. Afganistan’a geldiğinizi ve dil bilmediğinizi bir düşünün. Ve kimse size yol göstermiyor. Kendinizi nasıl hissedersiniz.” diye konuştu.

‘Hükümetin Irçı Politikalarının Sonucu’

Atina Belediye Meclisi Üyesi ve Irkçılık ve Faşist Tehdide Karşı Birlik Hareketi (KEERFA) Koordinatörü Petros Konstantinou, Atina Belediyesinin bu tablo karşısında pasif bir tutum sergilediğini belirterek çözüm bulunması için yetkililere çağrıda bulundu. Konstantinou, “Bu tablo, hükümetin 11 bin mülteciyi topluma entegre olmaları için gerekli koşulları sağlamadan evsiz bırakan ırkçı politikasının bir sonucudur.” değerlendirmesinde bulundu.

10 Bin Mülteci Evlerden Tahliye Edilmekle Tehdit Ediliyor

Yunanistan’da, AB tarafından finanse edilip, mülteciler için uygulanan konaklama programlarının sona ermiş olması, iltica başvuruları olumlu sonuçlanmış çok sayıda aileyi evsiz kalma riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Yarısı başkent Atina’da olmak üzere ev ve kamplarda kalan, aldıkları maddi destek de kesilecek yaklaşık 10 bin mülteci, çeşitli programlar kapsamında kendilerine tahsis edilen evlerden tahliye edilmekle tehdit ediliyor. KEERFA tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Hükümetin vicdansız, ırkçı politikasıyla birçok yaşlı, çocuk, engelli mülteci sokaklarda kalacak.” ifadeleri kullanılmıştı.

(Evrensel)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: