Haberler

Afgan Mülteciler Derneği: Etkin uluslararası koruma sağlanmalı

Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla Mülteci Medyası’na açıklamada bulunan Afgan Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Ali Hekmat, mülteciler arasındaki ayrımcılığın kaldırılmasını ve uluslararası etkin koruma sağlanması gerektiğini belirtti.

Türkiye’de Suriyeli mülteciler geçici koruma statüsünde bulunurken diğer mülteciler uluslararası koruma statüsünde yer alıyor. Türkiye’nin 1951 tarihli Birleşmiş Milletler Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin Cenevre Sözleşmesi’nekoyduğu coğrafi sınırlamadan dolayı Avrupa Konseyi dışında gelen mültecilerin statüleri sağlanmıyor.

Uluslararası koruma statüsüne başvuran bu kişiler kendilerini kabul edecek üçüncü bir ülke bulunan kadar Türkiye’de belirsizlik ve geleceksiz altında zor şartlarda yaşıyor. Bu prosedür süreci bazen yıllarca sürebiliyor. Türkiye 400 bine yakın uluslararası koruma başvuru sahibi bulunuyor. Başvuran gruplar arasında en fazla Afganistanlardan gelen mülteciler bulunuyor.

‘Coğrafi Ayrım Yapılmamalı’

Mülteci Medyası’na açıklamada bulunan Afgan Mülteciler Dayanışma Başkanı Mohamad Ali Hakmat öncelikle Türkiye’nin uluslararası mültecilerle ilgili Cenevre Sözleşmesi’ne koyulan cografi sınırlamanın kaldırılmasını ve Türkiye’ye sığınanlara coğrafi ayrım yapmadan etkin bir uluslararası koruma imkanı sunması gerektiğini vurguladı. 

‘Mülteciler Sigortaları Kesildiği İçin Tedavi Olamıyor’

Uluslararası koruma statüsü bir yılı dolan mültecilerin sağlık sigortalarının kesildiğini hatırlatan Hekmat “Hasta olan ama tedavi masrafını karşılamadığı için hastaneye gidemeyen aileleri biliyoruz. Hastaneye gitse bile ilaçlarını satın alamayan yüzlerce kişi var. Diğer taraftan Uluslararası koruma başvuru sahibin dosyası göç idaresi tarafından ret edilirse kronik hastalığı varsa bile sağlık sigortaları açılmayacak bu yüzden ciddi sıkıntıları bulunmaktadır. Pazar kule sınır kapısına gidin mülteciler Yunanistan’a geçemedi aynı zamanda Türkiye’de kurmuş olduğu hayatını da kayb etti, COVİD 19 salgını başlayınca mültecilerin durumu daha da zorlaştı. Çünkü gündelik çalışma ile hayatını devam ediyorlardı. Pandemi sürecinde %95 işsiz kaldılar, çocuklar da Online eğitimin takip edilmesinde zorluk çektiler” dedi.

Dernek başkanı Ali Hekmat’ın verdiği bilgilere göre geçtiğimiz yıl Türkiye’de 200 bin Afgan mültecinin kayıtsız olduğu gerekçesi ile gözaltına alındı 60 binden fazlası Afganistan’a sınır dışı edildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2 yıl öncesine kadar mülteciler için önemli adımlar attığını dile getiren Hakmat “Tutumları çok iyiydi,  tabiki bir ülkede üç buçuk milyon üzerinde sığınmacıların bulunması ve yönetimi kolay değildir, Devlet sığınmacılara karşı olumlu bakışları vardır ama sadece bir kitleye karşıdır. Sayıca fazla yani Süriyelilerden sonra sayıları fazla olan sığınmacılar Afganistanlılardır. Maalesef bu sayı hep unutulmuştur, Devlet ve uluslararası kurum ve kuruluşların dikkatından da uzak kalmıştır, Türkiyede herkes ve her şey Suriyeliler için yapılmaktadır” dedi.

‘Mülteciler Arasında Da Ayrım Yapılmamalı’

Mülteciler arasında ayrımcılık yapıldığını düşünen Hakmat şunları söyledi  “Örneği bir ülkeden gelen kişiler için çalışma izinlerin alma koşullarında kolaylık sağlanmışken diğer ülkelerden gelen sığınmacılar için bu kolaylık sağlanmamıştır, 10- 12 saat cuzi miktar karşılığında ağır işlerde çalışmak zorunda kalmakta, hatta bazen iş sahibi durumdan faydalanarak çalıştığı parayı da vermezler. Bir grup kişiler devlet ve uluslararası sivil toplum desteği ile Üniversitelerde burslu okumaktadır ama diğer grup sığınmacılar ekonomik sıkıntılardan dolayı orta okulu terk edip çocuk işçisi olarak kara iş piyasasına girmek zorunda kalmaktadır, Üniversiteye gitmek isteyende çok ama ekonomik sebeplerden dolayı gidemiyor çünkü harç ödeyemiyorlar. Hayırsever kurumlar da sadece Suriyelilere yardım ediyorlar. Aynı ülke de bir grup sığınmacılar sağlık sigortası aktif ve diğer frup sığınmacılar sağlık sigortasından yararlanmaıyor”.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: