Kadın

BM Kadın: Mülteci kadınlar salgının getirdiği eşitsizliklerle yüzleşiyor

BM Kadın Birimi, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada Türkiye'deki Suriyeli kadın mültecilerin sorunlarına değindi.

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi, 2010’dan bu yana Suriye’de devam eden savaşın milyonlarca insanı yerinden ederken, Türkiye’de de geçici koruma kapsamında yaşamını sürdüren Suriyeli mülteci sayısının 3 buçuk milyonu aştığını söyledi.

Kadın Birimi’nin 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla yayımladığı bültende Türkiye’deki Suriyeli nüfusun yarısına yakınının kadınlardan ve kız çocuklarından oluştuğu, yüzde 60’ının 25 yaş ve altı olduğu bilgisine yer verildi.

BM Kadın Birimi Ülke Direktörü Asya Varbanova, Dünya Mülteci Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada COVID-19 salgınının etkilerine değindi: “COVID-19 salgını hepimizin hayatlarına belirli sınırlamalar getirirken mülteci ve göçmen statüsünde olanları çok daha derinden etkiledi. Temel hak, hizmet ve fırsatlara tam olarak erişemeyen Suriyeli kadın ve kız çocukları COVID-19 salgınının beraberinde getirdiği eşitsizliklerle yüzleşiyor. Kriz yönetiminde kadın mülteci ve göçmenlerin ihtiyaçlarının gözetilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin temini ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarının temel ilkesi olan kimseyi geride bırakmamak için önem arz ediyor. Bu doğrultuda çalışmalar yürüten bir kuruluş olarak hedefimiz 2030’a kadar toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadının güçlenmesini her kadın ve erkek için elde edebilmek.”

BM Kadın Birimi’nin Çalışmaları

Türk ve Suriyeli kadınların temel hak ve hizmetlere erişimlerini sağlamayı, sosyal ve ekonomik açıdan güçlenmelerine destek olmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (BM Kadın Birimi – UN Women) tarafından yürütülen kadın merkezleri, Gaziantep ve İzmir’de 10 binden fazla kadına ulaşıyor. BM Kadın Birimi tarafından, Avrupa Birliği ve Japonya Hükümetinin mali desteği ile yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde uygulanan mülteci destek programı sayesinde kadınlar psikososyal destek, danışmanlık ve yönlendirme hizmetlerinden faydalanıyor. Ayrıca kadınların Türkçe dil kursları, konuşma kulüpleri, mesleki eğitim kurslarına ve gelir getirici girişimlere katılmalarıyla işgücü piyasasına erişimleri artıyor. Program sayesinde Türk ve Suriyeli kadınlar arasındaki dayanışma köprüleri güçlenirken birlikte birçok ulusal ve uluslararası platformda etkin biçimde yer alıyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: