Haberler

Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği: Öncelikli talebimiz mültecilik statüsü

Dünya Mülteciler Günü ile ilgili Mülteci Medyası’na konuşan Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali, pandemi ile birlikte mültecilerin hayatlarının daha zorlaştığını belirterek öncelikli taleplerinin mültecilik statüsünün olduğunu belirtti.

Suriye’de Mart 2011’de başlayan savaşın ardından Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan milyonlarca Suriyeli mülteci, bir 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’ne daha statüsüz ve belirsizlik altında giriyor. İzmir’de Suriyeli mülteci tarafından kurulan Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği’nin Başkanı Muhammed Salih Ali, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü ile ilgili Mülteci Medyası’na açıklamalarda bulundu.

Salgının yarattığı etkiye değinen Salih Ali “İş yerlerinin yüzde 80’i durduktan sonra Suriyeli mülteciler günlük yaşamaya çalışıyorlar. Haftalık ücretlerini alamadıkları için kira, elektrik, su faturası gibi bir çok masraf birikti. Hala işyerlerinin çoğu açılmadı. Suriyeli mülteciler çalışmaya başlayamadı. Su faturaları 4 ay falan ertelendi ancak şuan yüksek geldi. Mülteciler bu dönemde gıda maddeleri, çocuk bezi, süt, sağlık malzemesi, temizlik malzemesini temin edemiyor durumda. Kiralarımızı ödeyemedik. Bu süreçte hiç biryerden yardım alamadık” dedi.

‘Mültecilerin Yardım Alamaması Hak İhlali’

Bu süreçte Suriyeli mültecilerin herhangi bir yerden yardım alamadığını belirten Salih Ali şunları söyledi “Sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi birer koli gıda dağıtımı yaptı ve de bazı dernekler küçük çaplı yardımlar dağıttı. Suriyeli mültecilerin bu süreçte desteklenmemesi önemli bir hak ihlali. Suriyeli mültecilerin pandemi sürecinde yaşadığı kayıpların giderilmesi gerekiyor. Pandemide neredeyse kimse mültecilerin yanında durmadı. Mülteciler yalnız kaldı”.

‘Mülteci Statüsünün Olmaması Eksiklik’

Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali, mültecilerin statüsünün olmamasının eksiklik olduğunu vurguladı. İlk yıllardaki ‘misafir’, ‘insani kucaklama’ söylemlerinin zamanla yetmediğini dile getiren Salih Ali “Bu süreçte çok şey değişti, Türkiye halkının görüşü de değişti, ekonomik gerekçelerle bir kısmında nefret söylemleri oluştu. Son olarak korona salgını ile birlikte nefret söylemleri daha da arttı. Mültecilerin de hayatı zorlaştı. Mülteciler sosyal yardımlardan yararlanamadı. Eğer mültecilerin bu süreçte statüsü olsa idi bu tür sonuçlar ortaya çıkmazdı”

‘Kalıcı Çözümler Üretilmeli’

Bütün bu adımlara karşı daha kalıcı çözümler sağlanması gerektiğine değinen Salih Ali, “Çalışma izinleri kolaylaştırılmalı, kotalar kaldırılmalı, diploma sahibi hekim, mühendis ve avukatlar mesleğini yapabilmeli. Yardımla bir yere kadar ve her zaman yeterli değil, yardım politikasından çıkıp kalıcı politikalar üretilmeli. Sosyal uyum projeleri üretilmeli. Özellikle Türkiye’deki kişilerin Suriye’de yaşadığı yerlerde çatışma ortamı devam ediyor ve Suriyeliler mülteciler bir süre daha Türkiye’deler. STK’lar toplumun dilidir ve daha çok halkın içindeler. Devlet, STK’ları daha çok dinlemeli, önerilerini hayata geçirmelidir. Birlikte çalışma daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Sadece yukarıdan kararlar almamalı, süreç birlikte yürütülmeli” diye konuştu.

Avrupa Birliği’ne ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne çağrıda bulunan Salih Ali, salgın sürecinde mültecilerin yaşadıkları kayıpların giderilmesi için destek verilmesini istedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: