Sivil Toplumdan

HDP Mülteciler Komisyonu: Mülteciler yaşadıkları ülkenin eşit yurttaşlarıdır

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla yazılı açıklama yapan HDP Göçmen ve Mülteciler Komisyonu, “Mülteci ve göçmenlere reva görülen, insan onuruna yakışmayan şartları kabul etmiyoruz” diye belirtti.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Göçmen ve Mülteciler Komisyonu, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Komisyon Eş Sözcüsü Gülsüm Ağaoğlu imzasıyla yapılan açıklamada, “2020 yılında dünyada milyonlarca mülteci daha zor koşullarda evlerinden kopmuş durumda, pandemi sürecinin yalıtılmışlığında daha büyük sorunlarla geçirmekteler” denildi.

Dünya ölçeğinde ırkçılık, milliyetçilik, nefret suçlarının yükselişte olduğuna dikkati çekilen açıklamada, bunun kurumsal ve bireysel şiddet eylemlerini arttırdığına vurgu yapıldı. Açıklamada, “Mülteci ve göçmenlere reva görülen, insan onuruna yakışmayan şartları kabul etmiyoruz. Mülteci ve göçmenlerin insan olduğunu hatırlatıyor ve ekonomik, politik veya doğal sebeplerle yurdundan olmuş kişilerin, yaşam ve insan haklarının korunmasının her devletin en temel görevi olduğunu hatırlatıyoruz” denildi.  

‘Kadın ve Çocuklar Etkileniyor’

Mültecilerin Türkiye’de sosyal dışlanmışlığa maruz kaldığının altı çizilen açıklamada, “Kadın ve çocukların bütün bu süreçlerden daha olumsuz etkilendiğini biliyoruz.  Sayıları her geçen gün artan mültecilere ilişkin yeterli ve kalıcı çözümler üretilmemesi, ayrımcılık ve ırkçılığın yükselmesine yol açıyor. Suriyeli mülteciler birçok yerleşim yerinde ölümle sonuçlanan ırkçı saldırılara maruz kalıyor” diye belirtildi. 

‘Haklar Güvence Altına Alınsın’

Mülteci haklarına eşit vatandaşlık hukuku çerçevesinde yaklaşılması ve temel hakların güvence altına alınması gerektiği belirtilen açıklamanın devamında şunlara yer verildi: “Mülteciler yaşadıkları ülkenin eşit yurttaşlarıdır. Partimiz, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde, seçimlerini ülkemizde kalmak yönünde kullanan mültecilerin koşullarını, bu ülkenin asli unsuru olmak üzere çok kimlikli, çok kültürlü özellikleriyle ve barış içinde eşit olarak bir arada yaşamak şeklinde düzenlemesi gerektiği savunmaktadır.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: